Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,

Impreuna cu sotul meu suntem asociati intr-o societate (microintreprindere ) si angajati cu carte de munca .
Din vara anului trecut nu am mai putut plati impozitele pe salarii , cas , cass ( tot ce tine de saobligatii pt angajat )
Am primit somatie si titlu executoriu . Ce se poate face daca nu avem bani sa platim momentan ?
Am aflat ca a aparut o lege care permite firmelor ce nu aveau obligatii restante de plata la 30 sept 2008tsa amane acea plata datoriilor cu 6 luni ( noi depuneam declaratiile la 3 luni , iar cea din octombrie includea obligatiile de plata pe lunile iulie /august/septembrie - care nu au fost platite - practic la 30 sept 2008 nu aveam obligatii restante conform declaratiilor
asa este.
conform OUG 92/2009 firmele care la data de 30 sept nu aveau datorii al bugetul de stat pot solicita amanarea la plata
amanarea nu poate fi mai mare de 6 luni si nu poate depasi data de 20 decembrie a anului fiscal in care se acorda .
Conditii :
1. firmele nu inregistreaza obligatii fiscale restante la data de 30 sept 2008
2. si-au depus toate declaratiile fiscale
3. nu au inscrise fapte in cazierul fiscal
4. nu s-a indeplinit raspunderea potrivit prevederilor Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei si /sau raspunderea solidara potrivit art 27 si 28 din OG 92/2003
Am citit si eu prevederile dar nu imi dau seama daca ne incadram.
Intrebam de situatia unui srl ,microintreprindere care depune declaratiile la 3 luni , deci in oct am depus pe lunile iulie august septembrie si nu am mai putut achita.
Se considera ca nu aveam datorii la 30 sept ?( ma refer la faptul ca datoria se inregistreaza la data depunerii declaratiei )

Iael, utilizator