Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Casa pe rol
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Casa pe rol

Buna seara.
Mama mea nu a trecut casa pe rol de cand a cumparat-o.
Nu a primit niciodata de la circa financiara vreo somatie pentru impozit.
Daca ma puteti ajuta, cum trebuie sa procedeaz ca sa trec in legalitate si cam care ar fi taxa+amenda. Aproximativ.
Multumesc frumos.
Trebuie să mergeți la primărie - serviciul de impunere și constatare persoane fizice- unde veți depune următoarele acte( conform prevederilor codului fiscal în vigoare):

-Declaraţia fiscală pentru stabilirea impozitului pe clădiri, în cazul persoanelor fizice;(este un formular tip, model 2006 ITL 001, pe care-l veți găsi la regidtratură)
-Documentul din care să rezulte dreptul de proprietate asupra clădirii: ( în cazul mamei dvs contractul de vânzare-cumpărare) - original şi copie;
-Schiţe cadastru - original şi copie;
-Certificatul de performanţă energetică a clădirii (conform Legii nr. 372/2005, cu modificările şi competările ulterioare – în cazul contractelor de vânzare cumpărare) - original şi copie;
-Certificatul de nomenclatură stradală şi adresă cu denumirea străzii şi a numărului de ordine atribuit (pentru clădirile ce nu au adresa completă în actul de dobândire) - copie;
-Actul de identitate al mamei (proprietar) - original şi copie;
-Declaraţia speciala de impunere - numai în cazul deţinerii în proprietate a uneia sau a mai multor clădiri, în afara celei de la adresa de domiciliu.(formular tip)

Clădirea terbuia declarată în termen de 30 de zile de la data dobândirii(art 254, alin 5 Cod fiscal)
(5) Orice persoană care dobândeşte, construieşte sau înstrăinează o clădire are obligaţia de a depune o declaraţie fiscală la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale în a cărei rază de competenţă se află clădirea, în termen de 30 de zile de la data dobândirii, înstrăinării sau construirii

Depunerea peste termen a declarațiilor de impunere constituie contravenție și se sancționează cu amendă intre 60 lei și 240 lei(art 294, alin 2,lit b și alin 3, Cod fiscal)

[ link extern ]