avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Incadrare mj conf.catalog clasificare
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Incadrare mj conf.catalog clasificare

buna ziua,
va rog sa ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste incadrarea unor terenuri confom catalogului privind clasificarea mijloacelor fixe.(la ce grupa, cod).Mentionez ca aceste terenuri fac parte dion domeniul public al unei primarii
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 13:19, 22 Noiembrie 2015
Terenurile sunt active corporale care nu se supun amortizării(Legea 15/1994 republicată , art 5) prin urmare nu le veți găsi in catalogul mijloacelor fixe care conține clasificarea mijloacelor fixe utilizate in economie si duratele normale de functionare ale acestora. Se supun amortizării amortizării plantațiile(grupa 2- 2.4.2)
Consultați aici catalogul actualizat:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate Lelle Lelle Buna ziua.Unitatea noastra doreste sa achizitioneze o pompa pentru eliminarea apelor subterane din locuinte in urma inundatiilor.Conform clasificatiei si ... (vezi toată discuția)
Completare fisa mijlocului fix mayuk27 mayuk27 In fisa mijlocului fix se trec si terenurile? (vezi toată discuția)
Intrare pe rod si mijloc fix la vita de vie animis animis Buna ziua, Va rog daca imi spuneti din ce an e considerat mijloc fix vita de vie. Am inteles ca doar din anul 3 cand intra pe rod dar nu am nici o baza ... (vezi toată discuția)