Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Incadrare mj conf.catalog clasificare
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Incadrare mj conf.catalog clasificare

buna ziua,
va rog sa ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste incadrarea unor terenuri confom catalogului privind clasificarea mijloacelor fixe.(la ce grupa, cod).Mentionez ca aceste terenuri fac parte dion domeniul public al unei primarii
Terenurile sunt active corporale care nu se supun amortizării(Legea 15/1994 republicată , art 5) prin urmare nu le veți găsi in catalogul mijloacelor fixe care conține clasificarea mijloacelor fixe utilizate in economie si duratele normale de functionare ale acestora. Se supun amortizării amortizării plantațiile(grupa 2- 2.4.2)
Consultați aici catalogul actualizat:
[ link extern ]