Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Cum pot renunta legal la o diploma universitara?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Cum pot renunta legal la o diploma universitara?

Buna ziua,

Poate cineva sa ma indrume cum sa renunt la o diploma de inginer optinuta in 2001 de la POLITEHNICA Bucuresti. Mentionez ca de la ministerul Educatiei m-au indrumat catre universitate iar aceasta nu vrea sa colaboreze in acest demers.

Va multumesc anticipat pentru oferirea unei rezolvari.
Potrivit Legii nr.1/2011, art.146, rectorul poate anula, cu aprobarea senatului universitar, un certificat sau o diplomă de studii atunci când se dovedeşte că s-a obţinut prin mijloace frauduloase sau prin încălcarea prevederilor Codului de etică şi deontologie universitară.

In cazulin care Universitatea nu doreste sa colaboreze, atunci puteti promova o actiune in instanta.
Buna ziua! Sunt interesata de acelasi subiect, si eu vreau sa renunt la o diploma universitara. Daca ati facut un demers in aceasta directie si ati reusit ceva, imi puteti da mai multe detalii, va rog? Multumesc frumos! Zi frumoasa!