avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apartamentul pe numele sotului dar renovat de sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apartamentul pe numele sotului dar renovat de sotie

Buna ziua,
Am si eu o mare dilema... chiar inainte de casatorie sotul meu a cumparat un apartament care era intr-o stare deplorabila. Bineinteles ca l-am renovat de la instalatie si pana la spart pereti si comandat mobila... doar ca toate acestea pe banii mei. Totul e OK pana aici, desi am investit in acel apartament cel putin tot atat cat a fost valoarea lui de achizitie. Si ar mai fi de investit doar ca mi-a venit mintea la cap si am realizat ca... ori il trece si pe numele meu ori... mai bine am grija ca in cel mai rau caz sa imi asigur si eu o garsoniera a mea... cu atat mai mult cu cat banii investiti in apartament veneau de la parintii mei si din munca mea...
Care ar fi modalitatea prin care as putea deveni si eu proprietar, in varianta in care sotul meu accepta acest lucru? Donatie? Contract de vanzare-cumparare? Altceva?
Si aveti idee cam cat costa toata aceasta "afacere"?
Va multumesc din suflet
Kitty
Nu mai reusesc sa inteleg nimic... evident ca taxele notariale sunt extrem de mici fata de ce am investit eu, dar din moment ce acea donatie este poate fi retrasa in functie de bunul plac al sotului... oare are rost? Sau poate nu am inteles eu prea bine semnificatia ei. Vreo 2-3 notari chiar mi-au spus ca nu am ce face...
Kitty ar fi bine sa ai facturile de la investitiile facute pe numele tau....La mine e invers, sotul meu sta in apartamentul meu, din banii de nunta am renovat impreuna, are doar facturi pe numele lui dar in caz de nevoie pot dovedi ca am renovat din bani cadou de nunta... Nu strica niciodata precautia...Chiar daca acu lucrurile merg super, dar nu se stie niciodata!!
Kitty, din pacate si eu sint in situatia ta, locuiesc in apartamentul sotului meu pe care l-a dobindit inainte de casatorie;si eu i-am pus expus problema proprietatii si mereu imi spune ca sa ma linisteasca ca este si al meu, cum sa nu dar...astea sint doar vorbe, in contract figureaza doar el; din pacate, nici eu nu am mai investit nimic in aceasta casa ci doar in obiecte electrocasnice si mobila dar mai este ceva, chiar dk platesc facturi la intretinere,telefon,gaze si astea sint tot pe numele lui!!!!!!astfel k eu platesc si pe chitante tot el apare.....pentru asta ce solutie exista ???Multumesc.
Fetelor singura solutie este sa divortati, apoi sa faceti contract de vanzare cumparare cu fostul sot si apoi sa va racasatoriti cu el...Asta, daca va mai dori...Daca nu, NEXT!!!
Mi se pare nedrept, cei doi investesc impreuna in ceva ce e doar al unuia... zau asa... chitante etc... la urma urmei totul e "in timpul casatoriei" deci oricum se pot recupera doar o jumatate din banii investiti in conditiile in care ar exista chitante si facturi... dar serios vorbind, oare cati dau chitante si facturi la monopera, la materiale (pt ca evident fiecare se gandeste sa iasa mai ieftin)...
cat despre donatie, chiar asa, dupa ce dai 30 mil se poate razgandi pur si simplu si banii au fost dati in vant sau exista anumite conditii in care poate face aceasta?

Alte discuții în legătură

Cedare cota indiviza apartament sot raluka raluka De curand m-am casatorit. Sotul meu are apartamentul in care stam dinaintea casatoriei. Intrucat si eu contribui la bunastarea apartamentului am hotarat sa ... (vezi toată discuția)
Achizitionarea unui imobil, o suma a noastra si una a mamei mada_g mada_g buna ziua, eu cu sotul meu dorim achizitionarea unui imobil dar nu avem toata suma, suma pe care o avem revine din darul de nunta,dar la banca este pusa pe ... (vezi toată discuția)
Evacuare silita angelaflorescu angelaflorescu Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: Sunt in divort cu sotul meu, mai exact am facut cerere de divort la notariat si acum suntem in acea perioada de 30 ... (vezi toată discuția)