avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil pentru tata

Buna ziua!
As dori sa stiu daca tatal isi poate luna acea luna de concediul pentru copil in prima luna a nasterii copilui,timp in care mama este in concediu prenatal(acele 40 zile)..Poate tatal lucra in acea luna,dar figurand in concediu?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:43, 3 Ianuarie 2016
1. Daca indeplineste conditiile tatal poate solicita oricand CCC, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.

2. - Daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 3.400 lei lunar.
- Daca reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an (chiar si cu o zi inainte) va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Adica primeste salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar.
- Reluarea activitatii se poate face la orice alt loc de munca.

3. - Daca opteaza pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este de minimum 600 lei si maximum 1.200 lei lunar.
- Daca reia activitatea dupa ce implineste implineste copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- Daca reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie dupa ce va implini copilul 1 an si pana ce acesta va implini 2 ani.
Deci daca opteaza pentru 2 ani, atunci nici macar in primul an nu are 85% din salariul net actual? Eu credeam ca in primul an are 85% din net, si in al doilea an are 600 lei...
Indemnizatia CCC are aceeasi valoare pe intreaga durata a CCC.

In speta, pentru CCC cu o durata de 2 ani , asa cum s-a mai scris, cuantumul indemnizatiei este de minim 600 lei si maxim 1200 lei .
Indemnizatia lunara este aceeasi pe tot parcursul CCC.
Tocmai am aflat ca firma la care lucrez imi compenseaza suma primita de la stat astfel incat voi castiga aproape la fel, indiferent daca iau CCC de 1 an sau de 2 ani.

1) am vreun dezavantaj daca aleg 2, fata de 1 an? Deci in afara de bani.

2) daca iau CCC de 2 ani si ma intorc la serviciu dupa un an si jumatate, iau stimulent de insertie pana se implinesc cei 2 ani?

Alte discuții în legătură

Indemnizatia pentru cresterea copilului acordata tatalui AndreiDI AndreiDI Buna ziua, Situatia este urmatoarea: eu am fost somera pana in luna martie anul 2012 iar dupa aceasta data nu am am mai avut venituri. Urmeaza sa nasc la ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere al copilului si stimulentul de insertie in munca Zara_Sabrina Zara_Sabrina Buna ziua. Sunt insarcinata in 32 saptamani, cu data probabila a nasterii pe 21 martie. Voi intra in prenatal din 9 februarie si voi opta pentru concediu de ... (vezi toată discuția)
Deschidere pfa in perioada ccc NedelcuDiana18 NedelcuDiana18 Buna seara. Am o nelamurire...daca sunt in CCC pana la 2 ani imi pot deschide un Pfa in aceasta perioada? sau sa optez pt 1 an si apoi sa il infiintez? optand ... (vezi toată discuția)