Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:Am 58ani, vaduva din 2011, am 19 ani munca in carte de munca, doresc sa stiu cand am dreptul la pensionare de urmas, multumesc frumos
Precizati, luna si anul nasterii.
1. - Din mesajul privat am inteles ca data nasterii este 24.06.1958.
- Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

3. Asadar se poate solicita pensie de urmas incepand cu data de 24 iulie 2019.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Daca sunteti nascuta in 24/06/1958:

Pensie de urmas la 61 de ani si 1 luna(varsta standard) 24/07/2019.
Carp Mircea, utilizator