avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:Am 58ani, vaduva din 2011, am 19 ani munca in carte de munca, doresc sa stiu cand am dreptul la pensionare de urmas, multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:25, 5 Decembrie 2015
Precizati, luna si anul nasterii.
1. - Din mesajul privat am inteles ca data nasterii este 24.06.1958.
- Pentru o femeie nascuta in iunie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

3. Asadar se poate solicita pensie de urmas incepand cu data de 24 iulie 2019.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Decembrie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Daca sunteti nascuta in 24/06/1958:

Pensie de urmas la 61 de ani si 1 luna(varsta standard) 24/07/2019.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Decembrie 2015
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor inmormantare, sau pensie de urmas? elena cailean elena cailean am o sora care a ramas vaduva, in urma cu 2 luni.ea a fost casatorita cu sotul ei 25 de ani, nu au avut copii impreuna, doar ea are un copil dinainte de ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie de urmas datr datr Buna seara, imi puteti spune daca mama are dreptul la pensie de urmas dupa decesul tatului meu, ea avand varsta de 56 ani si o vechime in munca de aproximativ ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas vivi779 vivi779 Mama mea are 56 de ani(data nasterii: iulie1955), iar tatal meu e mort de 8 ani.As dori sa stiu la ce varsta poate beneficia mama mea de pensie de ... (vezi toată discuția)