Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Casa de Pensii nu vrea sa puna in aplicare o hotarare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Casa de Pensii nu vrea sa puna in aplicare o hotarare judecatoareasca definitiva. Ce pot face?

In luna februarie a.c. am obtinut o decizie definitiva a Curtii de Apel Bucuresti prin care mi s-a stabilit majorarea pensiei conform adeverintei de venituri depuse (asta dupa 4 ani de la initierea procesului). Casa de pensii a sectorului 1 Bucuresti nu a binevoit nici pana in ziua de azi sa-si respecte obligatiile ( plata pensiei majorate curente, restanta si acheltuielilor de judecata). Am scris la Avocatul Poporului in 2 randuri si m-am adresat procuraturii. Ce altceva mai pot face pentru a intra in drepturi?
Va multumesc mult.
Exista posibilitatea ca sa ajung si eu in aceasta situatie.
Din acest motiv ma gandesc in perspectiva cum voi proceda.
Mai am timp de gandire,dar la acest moment ma gandesc sa fac interventii dupa cum urmeaza:
1)-CNPP:
Legea 263/2010:
ART. 138
In aplicarea prevederilor prezentei legi, CNPP indeplineste, in principal, urmatoarele atributii:
a) indruma si controleaza modul de aplicare a dispozitiilor legale de catre casele teritoriale de pensii;

2)-Directorul Executiv al casei locale pe care il voi atentiona ca ii voi face plangere penala.

De ce spun directorul excutiv.
Casa locala poate plati amenda,dar poate executa pedeapsa cu inchisoarea ?

Repet:
Mai am timp de gandire.
Voi gasi si la alte solutii .
In nici-un caz executorul judecatoresc.
Sper sa nu fie cazul.

Codul Penal
Art. 136 - Pedepsele aplicabile persoanei juridice

(1) Pedepsele aplicabile persoanei juridice sunt principale şi complementare.

(2) Pedeapsa principală este amenda.

(3) Pedepsele complementare sunt:
a) dizolvarea persoanei juridice;
b) suspendarea activităţii sau a uneia dintre activităţile persoanei juridice pe o durată de la 3 luni la 3 ani;
c) închiderea unor puncte de lucru ale persoanei juridice pe o durată de la 3 luni la 3 ani;
d) interzicerea de a participa la procedurile de achiziţii publice pe o durată de la unu la 3 ani;
e) plasarea sub supraveghere judiciară;
f) afişarea sau publicarea hotărârii de condamnare.
Multumesc.
1)Sper sa nu ajung in acesta situatie.
2)Mai am timp de gandire.
3)Daca o sa ajung in situatia din acest topic o sa mai cer sfaturi.
Eu am scris Casei locale de pensii, i-am amenintat cu plangerea penala si nu am primit nici un raspuns. Am perseverat si am scris de 2 ori Avocatului Poporului, care a inaintat cererea mea CNPP, iar aceasta mai departe Casei locale de pensii, fara vreun rezultat pozitiv. Cei de la Avocatul Poporului m-au sfatuit sa fac plangere penala. Am facut-o si astept raspuns.