avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca cu litera i mare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca cu litera i mare

buna ziua, as vrea sa stiu si eu ce inseamna a ti se desface cartea de munca cu litera i MARE si in ce consta ea , aceasta cam la ce se refera , dupa ce durata poti sa incepi sa lucrezi in alta parte cu aceeasi calificare al carei carti de munca a fost desfacuta .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:56, 15 Noiembrie 2021
1. Nu exista desfacerea c.i.m. cu litera "I".

2. Fostul Cod al Muncii prevedea ca temei de drept al desfacerii disciplinare a c.i.m. art.130 lit.i.

In prezent, temeiul de drept al desfacerii disciplinare a c.i.m. il constituie art.61 lit.a C.mun.

Art.61 C.mun.
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
....

3. Puteti sa lucrati in alta parte, imediat dupa ce vi s-a incetat raportul de munca. Nu trebuie sa treaca o anumita perioada de timp pentru ca sa va angajati din nou.
Buna ziua ...daca mi sa desfăcut contractul de munca cu litera ,,i,,mai pot fi angajată
Nu va afecteaza desfacerea disciplinara a c.i.m. ... parerea mea este ca, conteaza competenta dvs de a va indeplini atributiile prevazute in fisa postului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litera "i"in cartea de munca tPatry tPatry Ne mai afecteaza litera i in cartea de munca?#-oSe mai poate incheia un contract cu litera i? (vezi toată discuția)
Desfacerea contractului de munca dorast dorast buna ziua se mai poate desface cim cu lit i? (vezi toată discuția)
Desfacere cm individual Barby1996 Barby1996 Angajat care nu-si a dat demisia,dar numai vrea sa lucreze si nici nu s-a prezentat la munca. Cu ce articol se poate desface CM? (vezi toată discuția)