Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie in Italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie in Italia

Buna ziua! Help.. Ajutatine va rog frumos... sun la ambasada romaniei din milano de vrio luna si nu imi mai raspunde nimeni niciodata... Suntem doi cetateni din Republica Moldova care am redobindit cetatenie Romaneasca, deci in mod oficial suntem Romani, traim ambii in italia din care doar eu (sotul) muncesc legal, am residenza si tot asa... vrem sa ne casatorim si nu stim cum e mai reede si mai usor, in comuna imi cer nulla osta de la ambasada, am citit ca ne putem casatori direct la consulat, in cazul asta ne trebuie certificatele medicale cu toate rubricile necesare... Care sunt rubricile astea din certificatele medicale, putem sa le facem in orasul de unde stam in italia sau ne le pot face direct la Consulat. si in genere nu vom avea probleme daca vrem sa ne casatorim in Consulatul Romaniei avind in vedere ca suntem in acelasi timp cetateni ai RM... Va multumesc anticipat pentru sfaturi! si cu sarbatorile ce vin!!
Daca doriti sa va casatoriti ca cetateni romani trebuie sa aveti acte de identitate romane. Aveti certificate de nastere si buletine romanesti? Certif.medicale le faceti la medicul dvs. de familie. Ambasada nu se ocupa cu eliberarea certif.medicale.