avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... conexare contestatii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

conexare contestatii?

Am formulat plangere in instanta, in temeiul art. 340 CPP, impotriva ordonantei de clasare a procurorului.
Pana la momentul respectiv, procurorul superior ierarhic nu raspunsese contestatiei pe care am facut-o in temeiul art. 339.
Intre timp, dupa ce a fost pusa pe rol plangerea in instanta...a raspuns si procurorul general!
Prin urmare, trebuie sa atac si aceasta ordonanta?
Insa o atac separat... caz in care se fac 2 dosare, si solicit apoi conexarea?
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 18:47, 31 Decembrie 2015
Nu trebuie sa mai atacati nimic, obiectul plangerii formulate in temeiul art.340 Cod Procedura penala il pot constitui doar solutiile de neurmarire sau netrimitere in judecata si nu actul prin care procurorul ierarhic superior a respins ca neîntemeiata plangerea.
Interesant! Am introdus totusi ambele actiuni deja... urmeaza sa dispuna din oficiu instanta conexarea lor?

PS. Si mai vreau sa introduc si plangere impotriva ordonantei procurorului de respingere a redeschiderii dosarului!
O sa se respinga ca inadmisibila, cea de-a doua, parerea mea.
Despre plangerea impotriva ordonantei procurorului de respingere a redeschiderii dosarului, v-am mai raspuns in alt topic, nu se ajunge la judecatorul de camera preliminara cu aceasta plangere, raspunsul prim-procurorului e finalul.
Aoleu, stati ca m-am mai prins de o faza!
Procurorul de caz a respins art. 16 alin. 1 pct a) fapta nu exista.
Procurorul general a respins pct b) fapta nu e prevazuta de legea penala sau nu e vinovatie.

Asta constituie, asadar,o alta ordonanta - diferita de cea a procurorului de caz!
care, potrivit art. 339 alin. 5, nu mai poate fi atacata la un procuror si mai superior,
Pe cale de consecinta, fiind la randul ei o ordonanta distincta de clasare (data de procurorul superior ierarhic), apare a da dreptul la plangere in instanta!!!!!!!!!!!! Tocmai asta era scenariul la RIL Decizia nr. 1/2009.

Situatie in care apare ca si cea de-a doua actiune ar fi admisibila!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atac in instanta refuzul redeschiderii dosarului? aidu aidu Procurorul de caz a clasat plangerea - fapta nu exista. Procurorul general a respins plangerea impotriva ordonantei de clasare - retinand insa ca fapta nu e ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva ordonantei de clasare nicolaehaj nicolaehaj Buna, In urma cu cateva zile am depus o plangere impotriva solutiei de clasare in cadru unui dosar administrat de parchetul de pe langa judecatorie respectiv ... (vezi toată discuția)
Ce cale să aleg: plângerea împotriva soluţiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată sau urgentarea soluționării plângerii? Annddrei Annddrei Am făcut plângere în calitate de persoană vătămată împotriva măsurilor și actelor de neurmărire penală ( art. 336 și urmarea C.p.p. ) ale ... (vezi toată discuția)