Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... conexare contestatii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

conexare contestatii?

Am formulat plangere in instanta, in temeiul art. 340 CPP, impotriva ordonantei de clasare a procurorului.
Pana la momentul respectiv, procurorul superior ierarhic nu raspunsese contestatiei pe care am facut-o in temeiul art. 339.
Intre timp, dupa ce a fost pusa pe rol plangerea in instanta...a raspuns si procurorul general!
Prin urmare, trebuie sa atac si aceasta ordonanta?
Insa o atac separat... caz in care se fac 2 dosare, si solicit apoi conexarea?
Nu trebuie sa mai atacati nimic, obiectul plangerii formulate in temeiul art.340 Cod Procedura penala il pot constitui doar solutiile de neurmarire sau netrimitere in judecata si nu actul prin care procurorul ierarhic superior a respins ca neîntemeiata plangerea.
Interesant! Am introdus totusi ambele actiuni deja... urmeaza sa dispuna din oficiu instanta conexarea lor?

PS. Si mai vreau sa introduc si plangere impotriva ordonantei procurorului de respingere a redeschiderii dosarului!
O sa se respinga ca inadmisibila, cea de-a doua, parerea mea.
Despre plangerea impotriva ordonantei procurorului de respingere a redeschiderii dosarului, v-am mai raspuns in alt topic, nu se ajunge la judecatorul de camera preliminara cu aceasta plangere, raspunsul prim-procurorului e finalul.
Aoleu, stati ca m-am mai prins de o faza!
Procurorul de caz a respins art. 16 alin. 1 pct a) fapta nu exista.
Procurorul general a respins pct b) fapta nu e prevazuta de legea penala sau nu e vinovatie.

Asta constituie, asadar,o alta ordonanta - diferita de cea a procurorului de caz!
care, potrivit art. 339 alin. 5, nu mai poate fi atacata la un procuror si mai superior,
Pe cale de consecinta, fiind la randul ei o ordonanta distincta de clasare (data de procurorul superior ierarhic), apare a da dreptul la plangere in instanta!!!!!!!!!!!! Tocmai asta era scenariul la RIL Decizia nr. 1/2009.

Situatie in care apare ca si cea de-a doua actiune ar fi admisibila!!!