Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intocmire liste de inventariere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intocmire liste de inventariere

Listele de inventariere trebuie intocmite manual, sau se pot lista prin sistemul informatic ?
Da pentru întocmirea listelor de inventar pot fi folosite și metode informatice, astfel o aplicație care va furniza lista de inventar gata completată ea va fi completată cu stocurile faptice de către comisie.
Potrivit ordinului 3512 din 27 noiembrie 2008 (*actualizat*) privind documentele financiar contabile(pag.43)
[ link extern ]

"Persoanele juridice pot întocmi lista de inventariere folosind sisteme informatice de prelucrare a datelor, cu condiţia ca listele sã cuprindã elementele principale din formularul - model."