Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legalitate confiscare carne porc si documente necesare ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legalitate confiscare carne porc si documente necesare ?!

In urma reportajelor TV recente ( 20 Dec. ) avand ca subiect controale rutiere, in piete si targuri ( semi autorizate ) soldate cu confiscari de produse alimentare ( cu precadere carne ) intreb:
- Ce documente solicita organele de control pentru carnea din portbagaj ?
- De ce o confisca ?
- Chiar daca exista o lege in spatele acestor actiuni, se poate considera abuz al autoritatilor ?
Si eu sunt de parere ca ar constitui abuz confiscarea marfii din portbagaj.
Nu cere nimeni act la unchi sau ruda ori la cel care i-a crescut porcul.

Se poate confisca marfa aflata pe taraba.
Este cu totul altceva.

Sau cine transporta de la 2 porci in sus...
Multumesc pt. prima opinie, mai ales ca vine de la un profesionist.
Dl. Avocat:
- sunt obligat sa deschid portbagajul la solicitarea politiei rutiere ? masina fiind proprietate personala...
- CE documente solicita organele ? cele sanitar - veterinare sau cele fiscale ?
...este foarte neclar...
- si ce inteleg organele prin conditii de transport improprii ale carnii ?
In caz de filtru exista un ordin care le permite controlul.
Este ceva special.
Problema insa se pune ce anume vizeaza ordinul?

Filtru se poate face numai daca exista una sau mai multe infractiuni comise.
Fiind vorba de acel targ au indicii ca s-au comis niste infractiuni sau contraventii de catre cei care vand.

Insa...controlul nu presupune in mod automat confiscarea carnii daca persoana nu are documente.
Politia trebuie sa dovedeasca ca marfa provine din savarsirea unei infractiuni sau macar a unei contraventii.Pe ce se bazeaza ei sa presupuna ca s-a comis o infractiune sau o contraventie?
De aici apare problema cu abuzul...din moment ce ei nu au dovedit nimic dar confisca carnea care presupun ei ca provine dintr-o fapta ilicita si nu este adevarat.
Fiind marfa perisabila confiscarea face sa se produca pierderi in patrimoniul omului nevinovat pentru ca degeaba se judeca si dovedeste ca era legal ce facea el daca de abia la Paste se va finaliza procesul.
De aici apare si problema cu daunele materiale si morale.
Si asa statul poate fi bun de plata si banii se vor plati de la buget...adica tot din banii nostri...

Daca eu imi transport porcul in conditii improprii dar nu ca sa il vand este problema mea.
In momentul in care e vorba de vanzarea carnii transportate in conditii improprii atunci politia are dreptate.
Impecabila explicatia.
Eu nici macar nu ma refeream la Vanzator - Comerciant ( acesta fiind un subiect aparte )
Ma doare confiscarea carnii din portbagajul autoturismelor personale ! Unde ajungem suportand aceste metode totalitare ?
Daca iau o semicarcasa de la un hypermarket din Otopeni, pierd factura si pe Centura in drum spre com. 1 Decembrie ma opreste politia, imi ia carnea ? de ce ? ca nu mai am factura ? ca nu am auto frigorific ?
Pe de alta parte daca iau 20 kg de carne fara nici un del de acte sanitare si o dau la cei 2 caini de curte ai mei, tot imi confisca carnea ?
Vi se pare normal ?
Exista niste Norme DSV care prevad in mod foarte clar modalitatea de transportare a alimentelor.
In cazul nerespectarii acestor norme, se poate confisca marfa aflata in portbagaj.
Normele respective nu fac distinctie la numarul de porci.
Singura precizare este cu referire la intentia de a comercializa acele alimente. Adica nu sunt pentru consumul propriu.