Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legalitate confiscare carne porc si documente necesare ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legalitate confiscare carne porc si documente necesare ?!

In urma reportajelor TV recente ( 20 Dec. ) avand ca subiect controale rutiere, in piete si targuri ( semi autorizate ) soldate cu confiscari de produse alimentare ( cu precadere carne ) intreb:
- Ce documente solicita organele de control pentru carnea din portbagaj ?
- De ce o confisca ?
- Chiar daca exista o lege in spatele acestor actiuni, se poate considera abuz al autoritatilor ?
BraveHeart a scris:

Impecabila explicatia.
Eu nici macar nu ma refeream la Vanzator - Comerciant ( acesta fiind un subiect aparte )
Ma doare confiscarea carnii din portbagajul autoturismelor personale ! Unde ajungem suportand aceste metode totalitare ?
Daca iau o semicarcasa de la un hypermarket din Otopeni, pierd factura si pe Centura in drum spre com. 1 Decembrie ma opreste politia, imi ia carnea ? de ce ? ca nu mai am factura ? ca nu am auto frigorific ?
Pe de alta parte daca iau 20 kg de carne fara nici un del de acte sanitare si o dau la cei 2 caini de curte ai mei, tot imi confisca carnea ?
Vi se pare normal ?

Exact asa vroiam sa continui.
Ați înțeles perfect.

Simpla bănuială ca marfa e furata sau ca e posibil sa fie dusa la vânzare e insuficienta.
Trebuie sa existe probe.
Va dați seama cat de suparati erau oamenii...
Sa rămână fără mâncare de Crăciun. ..

În mod legal putea confisca ceea ce era sigur marfa de contrabanda și nu ce era nesigur sub aspect legal și al echitație aplicării legii...
N-am inteles mare lucru din normele dsv ?!
Eu sunt consumatorul eu o am in masina , e pentru mine carnea politia rutiera mi-o confisca invocand normele dsv ?