Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Compartimentul achizitii - membri in comisia de ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Compartimentul achizitii - membri in comisia de receptie??

Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog, daca in comisia de receptie pot fi nominalizati ca membri cei din compartimentul achizitii? Exista o reglementare legislativa in acest sens? Nu intervine cumva un conflict de interese? Multumesc
Nu numai ca pot, dar chiar trebuie. Cine asigura secretariatul comisiei ? In foarte multe autoritati membrul de la achizitii este si presedinte de comisie.
Nu exista reglementari exprese in OUG 34 sau HG 925, din cate stiu exista niste puncte de vedere ANRMAP pe site-ul lor.
Ce conflict de interese sa fie ?
In ORDINUL ministrului finanțelor publice nr. 946/2005, era ceva la stansardul 18 - SEPARAREA ATRIBUȚIILOR, insa in ORDINUL Nr. 400 din 2015 nu mai este acest standard.