Forum Discuţii diverse Cultură generală Doamna \"directoare\" sau \"director\"
Discuție deschisă în Cultură generală

Doamna "directoare" sau "director"

Buna ziua! As dori, va rog, o argumentare oficiala a variantei corecte: doamna "directoare" sau doamna "director", fiindca parerile sunt impartite si printre specialisti. Va multumesc!
Toata chestiunea sta in a doua parte a expresiei. Si ma refer la faptul ca facând abstractie de apelativul Domn sau Doamna acestea din urma sunt corelate cu o anumita functie. Daca observam o chestiune si anume sa presupunem ca ar fi o lista ce denumeste o anumita categorie de profesii functii sau meserii gen : avocat ,director contabil presedinte ,antrenor, doctor. Vom observa ca niciunde nu vom gasi : avocata , directoare, presedinta , etc. De aici si tendinta de a "masculiniza" categoriile respective. Ex Doamna Avocat si nu Doamna Avocata caci pana la urma urmei e vorba si de un pleonasm .Cand spunem : Doamna Avocat nu mai e necesar sa adaugām ( ā ) E clar ne referim la o persoana de gen feminin.
Catalin cata, utilizator