Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatiile unei intrprinderi individuale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatiile unei intrprinderi individuale

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe intrebari:

1. Ce se intampla, dpdv al impozitarii, daca veniturile mele depasesc norma de venit? Am inteles ca in cazul meu (neplatitor TVA + norma de venit) nu sunt obligat sa tin nici o evidenta sau registru de incasari. Voi putea fi verificat la sumele incasate? A se lua in calcul ca veniturile le voi obtine in baza unei facturi emise lunar catre o firma din strainatate, careia ii prestez serivicii.

2. Ce contributii sociale sunt obligat sa platesc, in calitate de titular al intreprinderii individuale? Nu intentionez sa ma inregistrez ca angajat la intreprinderea mea, si nici nu intentionez deocamdata sa angajez alte persoane.
subaseanu a scris:

consilieru a scris:

Pandel a scris:

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala cu activitatea principala 6201. Sunt neplatitor de TVA, cu impozitarea pe norma de venit. Am mai multe intrebari:

1. Ce se intampla, dpdv al impozitarii, daca veniturile mele depasesc norma de venit? Am inteles ca in cazul meu (neplatitor TVA + norma de venit) nu sunt obligat sa tin nici o evidenta sau registru de incasari. Voi putea fi verificat la sumele incasate? A se lua in calcul ca veniturile le voi obtine in baza unei facturi emise lunar catre o firma din strainatate, careia ii prestez serivicii.

2. Ce contributii sociale sunt obligat sa platesc, in calitate de titular al intreprinderii individuale? Nu intentionez sa ma inregistrez ca angajat la intreprinderea mea, si nici nu intentionez deocamdata sa angajez alte persoane.

1. Administratiile Financiare stabilesc anual care sunt activitatile supuse normelor si de asemenea impozitul pe venit de plata. Dvs sunteti obligat sa tineti o evidenta a incasarilor in jurnalul de vanzari pentru a vedea cand veti atinge pragul de 35.000 Euro si veti deveni platitor de tva. Jurnalul de vanzari cat si cel de cumparari va sunt necesare pentru intocmirea Declaratiei 392B in 2010 in caz ca veti avea venituri cuprinse in 2009 intre 10.000-35.000 Euro.
2. Pe langa impozitul pe venit aferent normelor de venit mai aveti de plata contributii sociale ( va descriu cazul cand acest I.I. este unica dvs sursa de venit)
CAS (pensie) 31.3% aplicat la valoarea asigurata declarata - obligatoriu
CASS (sanatate) 6.5% aplicat la veniturile impozabile (dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara) -obligatoriu
Somaj 1 % - optional aplicat la valoarea asigurata declarata dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara

Succes in afaceri!

Domnule "consilieru",
Spuneti-mi si mie articolul de lege referitor la II cu cas-ul de 31.5%... mi se pare absurd. Eu stiam ca diferenta dintre PFA si II este aceea ca cea din urma poate avea angajati... in rest aceleasi obligatii nu? Va multumesc!

Userul pandel descrie faptul ca este proprietarul unei intreprinderi individuale si doreste se se asigure la pensii si la sanatate.
Referitor la intrebarea dvs cota de CAS:

urmam urmatorii pasi:
-L19/2000 legea pensiilor
ART 21: "(4) Asiguraţii prevăzuţi la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V şi alin. (2) datorează integral cota de contribuţie de asigurări sociale corespunzătoare condiţiilor de muncă în care îşi desfăşoară activitatea"

dansul se incadreaza in art 5 alin (1) pct IV litera d):

" IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale; "

-In norme se explica litera d), nu am acum textul sa-l citez dar pot sa vi-l interpretez: chiar daca termenul de activitati independente va duce cu gandul numai la profesii liberale, in acceptiunea legii pensiilor inseamna pe langa profesiile liberale si alte persoane autorizate protrivit legii adica persane fizice autorizate, legea nu a mai fost actualizata cu noile intreprinderi individuale s.a. dar se asimileaza.

-Si acum sa trecem la procent. In fiecare an prin legea bugetului de asigurari de stat se stabileste acest procent, bineinteles ca mai au loc si rectificari bugetare spre supararea contabililor. De obicei acesta lege a bugetului hotareaste cota de contributie catre pensii facand specificarea pentru calculul CAS doar pentru salariati care au "privilegiul" ca o parte din CAS sa se suporte din salariu si o parte sa se suporte de catre angajator. Pentru PFA si asimitati nu se mai fac precizari pentru ca ati vazut legea pensiilor prevede la art 21 cota de contributie se aplica integral. Incepand cu februarie 2009 este valabila cota de 31,3% prevazuta in L19/2009 leagea bugetului asigurarilor de stat 2009 care spune:
"Art. 18. - (1) În baza prevederilor art. 18 alin. (2) şi (3) din Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pentru anul 2009 cotele de contribuţie de asigurări sociale se stabilesc după cum urmează:
a) 31,3% pentru condiţii normale de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 20,8% datorate de angajatori;
b) 36,3% pentru condiţii deosebite de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 25,8% datorate de angajatori;
c) 41,3% pentru condiţii speciale de muncă, datorate de angajator şi angajaţi, din care 10,5% datorate de angajaţi şi 30,8% datorate de angajatori.
(2) În cota de contribuţie individuală de asigurări sociale prevăzută la alin. (1) este inclusă şi cota de 2% aferentă fondurilor de pensii administrate privat, prevăzută de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(3) Cotele prevăzute la alin. (1) şi (2) se aplică începând cu veniturile aferente lunii februarie 2009. "

Toate cele bune

Vreau si eu sa-mi fac o intreprindere individuala si din cele de mai sus inteleg ca trebuie sa platesc la stat : impozit 16% ; CAS 31,3% : CASS 6,5% : :SOMAJ 1% in total 54,8% adica mai bine de 50% din ce castig imi ia statul si eu raman cu munca si bataile de cap . De asta inseamna ca fiecare inceraca sa faca venituri la negru sa le scuteasca de taxe .Acest procent care rezulta ca trebuie dat nu numai ca este cam mare dar are si un efect pshiologic negativ asupra celui care vrea sa munceasca sa faca ceva CAS si CASS eu zic ca in ziua de azi le dai degeaba ca nu beneficiezi sau nu mai apuci sa beneficiezi de pe urma lor .sa facem un calcul simplu la un venit de 2000 ron statul imi ia 1100 . nu credeti ca as fi mai castigat daca as pune acasti bani intr-un cont si sai iau eu cand am nevoie . doar nu ma imbolnavasc in fiecare zi si cand ma imbolnavesc pot sa iau acesti bani sa ma duc intr-o clinica privata unde ingrijirea si conditiile sunt altele decat in spitalele de stat unde fara spaga si fara sa-ti cumperi tu medicamentele nu faci nimic.De pensie ce sa mai spun in conditiile de stres care traim acum mai o apucam ?Nu prea cred. Da am inteles de renuntat la ideea de a-mi face o I.I. nu renunt ci trebuie sa gandesc cum sa fac sa castig eu cel care muncesc nu cel care sta si asteapta eu sa fac banii si el sa ma jumuleasca. O zi buna tuturor si bafta multa in afacerimulta in afaceri
mitdan67 a scris:

Vreau si eu sa-mi fac o intreprindere individuala si din cele de mai sus inteleg ca trebuie sa platesc la stat : impozit 16% ; CAS 31,3% : CASS 6,5% : :SOMAJ 1% in total 54,8% adica mai bine de 50% din ce castig imi ia statul si eu raman cu munca si bataile de cap . De asta inseamna ca fiecare inceraca sa faca venituri la negru sa le scuteasca de taxe .Acest procent care rezulta ca trebuie dat nu numai ca este cam mare dar are si un efect pshiologic negativ asupra celui care vrea sa munceasca sa faca ceva CAS si CASS eu zic ca in ziua de azi le dai degeaba ca nu beneficiezi sau nu mai apuci sa beneficiezi de pe urma lor .sa facem un calcul simplu la un venit de 2000 ron statul imi ia 1100 . nu credeti ca as fi mai castigat daca as pune acasti bani intr-un cont si sai iau eu cand am nevoie . doar nu ma imbolnavasc in fiecare zi si cand ma imbolnavesc pot sa iau acesti bani sa ma duc intr-o clinica privata unde ingrijirea si conditiile sunt altele decat in spitalele de stat unde fara spaga si fara sa-ti cumperi tu medicamentele nu faci nimic.De pensie ce sa mai spun in conditiile de stres care traim acum mai o apucam ?Nu prea cred. Da am inteles de renuntat la ideea de a-mi face o I.I. nu renunt ci trebuie sa gandesc cum sa fac sa castig eu cel care muncesc nu cel care sta si asteapta eu sa fac banii si el sa ma jumuleasca. O zi buna tuturor si bafta multa in afacerimulta in afaceri

Procentele sunt mari este adevarat. Dar nu le putem aduna asa pentru ca au baze diferite de calcul:
- impozitul de 16 % se aplica asupra bazei: venituri -cheltuieli deductibile
- CAS 31.3 % se aplica asupra venitului lunar asigurat, cat patesti atata iei pensie
- CASS 5.5%, ( am avut eu o eroare nu este 6.5%) se aplica asupra venitului brut dar nu mai putin de un salariu minim brut pe tara
- somaj 1% este optional

consilieru a scris:

Userul pandel descrie faptul ca este proprietarul unei intreprinderi individuale si doreste se se asigure la pensii si la sanatate.

Sincer sa fiu, nu prea "doresc" sa ma asigur la pensii si sanatate. De aceea intrebam daca este obligatoriu. Nici mie nu mi se pare ca as fi in siguranta cu sanatatea si pensia oferite de stat.