avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... evaluare apartament, urgent
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

evaluare apartament, urgent

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca e posibil.
Dorim sa cumparam un apartament prin credit ipotecar, ne-am inteles cu vanzatorul asupra unui pret informativ, urmand ca banca sa trimita evaluatorul cu care colaboreaza pentru a intocmi acel raport de evaluare necesar contractarii creditului de catre noi (eu si sotul) .
Evaluatorul a venit si a evaluat apartamentul, suma fiind cu 10.000 euro mai mica decat am vorbit noi initial cu vanzatorul( fara a incheia nici un act).
Intrebarea mea este: aceasta suma data de evaluator reflecta valoarea reala de pe piata sau este mai mica ?( adica evaluatorul face raportul si trece o suma mai mica decat cea reala , pentru ca asa ii cere banca?)
Imi cer scuze daca nu m-am exprimat foarte clar.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ellymer , utilizator 23:27, 10 Aprilie 2010
Evaluatorul a ales in mod prudent valoarea !- asa se cere la estimarea valorii de piata in vederea garantarii imprumutului.

Asta se intampla pentru ca valoarea raportata la banca este analizata si verificata de cei de la RISC (si cum nu mai au de lucru ca in vremurile de aur ale creditarii - au timp, mult timp in care sa analizeze si sa verifice raportul, sa emita opinii asupra valorii raportate) .

Exista o PRESIUNE ASUPRA EVALUATORULUI din partea bancii (in general evaluatorul nu este angajatul bancii-este independent)- de aceea vedem VALORI MAI MICI (alese in mod prudent :)))
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 August 2009
SEBASTIAN VITTA, Expert judiciar
expertevaluare a scris:

Evaluatorul a ales in mod prudent valoarea !- asa se cere la estimarea valorii de piata in vederea garantarii imprumutului.

Asta se intampla pentru ca valoarea raportata la banca este analizata si verificata de cei de la RISC (si cum nu mai au de lucru ca in vremurile de aur ale creditarii - au timp, mult timp in care sa analizezesi sa verifice raportul, sa emita opinii) .

Exista o PRESIUNE ASUPRA EVALUATORULUI din partea bancii (in general evaluatorul nu este angajatul bancii-este independent)- de aceea vedem VALORI MAI MICI (alese in mod prudent :)))


Foarte corect! mai ales ca in conditiile unei piete imobiliare semiblocate cum este piata romaneasca in acest moment este foarte greu sa si gasesti comparabile demne de luat in calcul!
MIHAI GRIGORE a scris:


Foarte corect! mai ales ca in conditiile unei piete imobiliare semiblocate cum este piata romaneasca in acest moment este foarte greu sa si gasesti comparabile demne de luat in calcul!

=D>
Intr-adevar, alegerea comparabilelor ne solicita intens.:D
Stimati domni , in urma mesajelor dvs m-am mai linistit....inteleg ca, totusi, exista o presiune din partea bancii asupra evaluatorului si, prin urmare, este posibil ca si evaluatorul "nostru" sa fi ales in mod prudent acea valoare din raport si care poate fi mai mica decat valoarea reala de piata.
Va multumesc. Noi am luat apartamentul, mai urmeaza sa achitam o parte din bani si sper sa fi facut o alegere buna.
Felicitari!
Casa de piatra si copii de fier!
=D>

Alte discuții în legătură

Evaluare imobil ContSters60804 ContSters60804 Cum se evalueaza o casa de catre un expert(ptr proces jud.a cerut evalurea case in vedere stabilirii cotei si a iesirii din indiviziune)la piata actuala? se ... (vezi toată discuția)
Credite ...realitate sau fantasma? Virginia Alexandrescu Virginia Alexandrescu sunt curioasa, oare cand vor reusii sa deblocheze piata creditelor? Si mai sunt curioasa un de un lucru oare vor reusii evaluatorii sa formeze o baza de ... (vezi toată discuția)
In atentia avocatiilor pledanti: confuzia intre notiuni. denaturarea realitatii. valabilitatea raportului de expertiza judiciara. legalmgm legalmgm O prima consecinta a confuziei intre notiunile de \"valoare de circulatie\" si cea de \"valoare de piata\". Statistic vorbind, avocatii pledanti au observat ... (vezi toată discuția)