Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere ordinul prefectului

Buna ziua
in anul 196x parintii mei au cumparat un teren in baza unei chitante de mana. Pe acel teren au ridicat o casa .
La primarie exista un rol deschis pe numele mamei mele (tatal meu a decedat )
Mama a vrut sa faca cadastru dar nu a putut deoarece nu are acte pe teren
Din cate i s-a spus trebuie sa obtina ordinul prefectului pentru teren .
Care sunt pasii de urmat pentru obtinere si de documente ii sunt necesare ?

Va multumesc
Mama dumneavoastra trebuie sa faca proces de uzucapiune pentru a deveni proprietara pe teren. Iar pentru casa, accesiune imobiliara.
Dosarul pentru obtinerea Ordinului Prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991 se depune la primarie si contine:
- cerere;
- istoric rol fiscal (de la primrie);
- extras registrul agricol 1986-1990 pentru gospodaria respectiva;
- extras registru posesori 1990 pentru gospodaria respectiva (de la primarie);
- schita cadastrala 1/2000;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte;
- declaratia dvs. ca acceptati suprafata, daca din masuratori rezulta mai putin teren decat in acte;
- un referat al biroului de registru agricol din primarie;.
Primaria inainteaza dosarul la Prefectura, iar dupa obtinerea Ordinului Prefectului pentru teren, faceti cadastrul si intabularea. Locuinta o veti intabula in baza unui certificat de atestare a edificarii constructiei eliberat de primarie.
Aveti insa grija ca legea 165/2013, care suspenda activitatea comisiilor de fond funciar din primarii pana la finalizarea inventarierii terenurilor la nivelul Romaniei a fost prelungita pana la 01.01.2017, asa ca s-ar putea ca primaria sa nu poata sa va depuna documentatia pana atunci (depinde, sunt unele primarii si Prefecturi care lucreaza si la Ordinele Prefectului, altele nu).
Succes!