avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinere ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinere ordinul prefectului

Buna ziua
in anul 196x parintii mei au cumparat un teren in baza unei chitante de mana. Pe acel teren au ridicat o casa .
La primarie exista un rol deschis pe numele mamei mele (tatal meu a decedat )
Mama a vrut sa faca cadastru dar nu a putut deoarece nu are acte pe teren
Din cate i s-a spus trebuie sa obtina ordinul prefectului pentru teren .
Care sunt pasii de urmat pentru obtinere si de documente ii sunt necesare ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 13:30, 8 Ianuarie 2016
Mama dumneavoastra trebuie sa faca proces de uzucapiune pentru a deveni proprietara pe teren. Iar pentru casa, accesiune imobiliara.
Dosarul pentru obtinerea Ordinului Prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991 se depune la primarie si contine:
- cerere;
- istoric rol fiscal (de la primrie);
- extras registrul agricol 1986-1990 pentru gospodaria respectiva;
- extras registru posesori 1990 pentru gospodaria respectiva (de la primarie);
- schita cadastrala 1/2000;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte;
- declaratia dvs. ca acceptati suprafata, daca din masuratori rezulta mai putin teren decat in acte;
- un referat al biroului de registru agricol din primarie;.
Primaria inainteaza dosarul la Prefectura, iar dupa obtinerea Ordinului Prefectului pentru teren, faceti cadastrul si intabularea. Locuinta o veti intabula in baza unui certificat de atestare a edificarii constructiei eliberat de primarie.
Aveti insa grija ca legea 165/2013, care suspenda activitatea comisiilor de fond funciar din primarii pana la finalizarea inventarierii terenurilor la nivelul Romaniei a fost prelungita pana la 01.01.2017, asa ca s-ar putea ca primaria sa nu poata sa va depuna documentatia pana atunci (depinde, sunt unele primarii si Prefecturi care lucreaza si la Ordinele Prefectului, altele nu).
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu partial de proprietate adriantudorache adriantudorache am si eu o intrebare poate reuseste cineva sa ma ajute.intai sa explic despre ce este vorba.mama mea are de la parintii ei o casa batraneasca cu terenul ... (vezi toată discuția)
Constituire proprietate Constantin54 Constantin54 Parintii au cumparat in anul 1962, in baza unei chitante de mana(nelegalizata), un loc de casa de 800mp pe care au si construit. Cum se poate obtine titlul de ... (vezi toată discuția)
Ordinul prfectului ragalian ragalian am cumparat casa cu gradina (20 arii) inainte de 1989 si conform legilor vremiii proprietarul terenului era statul roman mi sa spus de Ordinul Prefectului! ... (vezi toată discuția)