Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... noul cod civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

noul cod civil

buna seara.daca o actiune de apel este declarata la 25 03 2013 iar noul cod civil a intrat in vigoare la 15 02 2013 cu acesta modificandu-se unele termene de efectuare a unor proceduri.Mentionez ca judecata de fond a fost dezbatuta in perioada 2009 ianuarie 2013 iar apelul la data mai sus aratata.intrebarea mea este ,instanta va judeca pe noul cod sau pe cel vechi,fiind vorba mai exact de termenul perimarii de la 1 an la 6 luni?
da sa traiti multumesc

am inteles si nu prea.daca s-ar judeca pe fond asa este s-ar tine cont de data introducerii cererii deci conform vechiului cod de procedura ,dar eu invoc o exceptie care a intervenit dupa data introducerii apelului.Ori fiind vorba de exceptia perimarii vechiul cod prevedea sanctiunea stingerii litigiului la 1 an iar n c p c prevede la 6 luni .Mai vreau sa va supun atentiei art, 6 din n c c

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In primul rand ca, faceti confuzie intre normele Codului Civil si normele Cod Proc.Civila,indiferent ca vorbim de codurile vechi sau noi.Intrucat subiectul discutiei se refera la normele de procedura in fata unei instante judecatoresti,ne referim la normele codului de proc.civila si nu la normele codului civil.In opinia mea, sunt aplicabile normele vechiului cod proc.civ, conform art.25(1)Noul Cod.Proc.Civ."Procesele in curs de judecata ,precum si executarile silite incepute sub legea veche raman supuse acelei legi."Ca atare, nu au relevanta preved.art.6 Noul Cod Civil,deoarece suntem in materia dreptului procesual civil(cod proc.civ.) si nu in materia dreptului material(cod civil).
buna ziua .D-l avocat va rog sa-mi scuzati insistenta si implicit nestinta dar am sa incerc sa fiu mai clar si explicit asupra cauzei de fata .la data de 25-03 -2013 se introduce cererea de ape lde catre partea reclamanta intr-un proces ce are ca obiect partajul ludiciar eu fiind in calitate de parat succesor.Dupa trei termene de amanari pentru lipsa de procedura la 25 -11-2013 se pronunta suspendarea de drept in baza art.412 n c p c si art.243 c p c cu mentiunea facuta de catre instanta catre partea reclamanta de a face demersurile necesare pentru introducerea in cauza a mostenitorilor.Urmatorul demers al partii reclamante a fost aducerea unui certificat natarial emis la data de 7 -11 2014 din care reise ca pina la acea data nu s-a dezbatut succesiunea mamei.mentionez ca eu am tinut legatura telefonica cu reclamanta dupa decesul mamei si copia certificatului de deces in urma careia a obtinut acel certificat notarial .eu il l-am dat cu buna credinta .odata cu depunerea certificatului notarial sa formulat si o cerere de mentinere a suspendari cauzei pe motv ca as fi imposibil de gasit .Eu consider ca demersul parti reclamante a fost facut cu rea credinta nefiind in acord cu cerinta instantei iar cererea de mentinere a suspendari cauzei persista si in prezent in conditiile in care eu am depus un set de inscrisuri[acte de stare civila testament declaratie de optiune succesorala]in sedinta din 16-03 2015 procesul fiind in acel moment in stare de judecata ,iar solutia pronuntata de instanta la acel moment fiind perimarea.Aceasta exceptie am formulat-o in itimpinare pentru sedinta ce va avea loc pe data de 25-01-2016.