Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copil in cazul persoanei cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copil in cazul persoanei cu dizabilitati

Am o fetita de 2 anisori alocatia care a avuto a fost de 200 lei. Eu mama find cu handicap.
Mentionez ca am un handicap gradul 1 iar copilul e sanatos.
Intrebarea. Poate beneficia de vreun ajutor de la virsta de 2 -7 ani. daca da unde sa ma adresez.
multumesc
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 32

(2) Persoana cu dizabilitate grava sau accentuata care are in intretinere un copil si care nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatiei lunare aferente beneficiaza de sprijin lunar in cuantum de 0,9 ISR pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv de 0,3 ISR pentru copilul cu varsta cuprinsa intre 2 si 7 ani.
(1 ISR, in vigoare = 500 lei)

2. Va adresati Primariei sau AJPIS.