avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copil in cazul persoanei cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copil in cazul persoanei cu dizabilitati

Am o fetita de 2 anisori alocatia care a avuto a fost de 200 lei. Eu mama find cu handicap.
Mentionez ca am un handicap gradul 1 iar copilul e sanatos.
Intrebarea. Poate beneficia de vreun ajutor de la virsta de 2 -7 ani. daca da unde sa ma adresez.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:49, 17 Ianuarie 2016
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 32
...

(2) Persoana cu dizabilitate grava sau accentuata care are in intretinere un copil si care nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatiei lunare aferente beneficiaza de sprijin lunar in cuantum de 0,9 ISR pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv de 0,3 ISR pentru copilul cu varsta cuprinsa intre 2 si 7 ani.
...
(1 ISR, in vigoare = 500 lei)

2. Va adresati Primariei sau AJPIS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil cu handicap de la 3 la 7 ani dianamitru dianamitru am o prietena care are o fetita de 3 anisori, impliniti in seara de revelion. fetita este incadrata in caz de handicap grav de cand era mica. prietena mea imi ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap concediu crestere copil negru daniel negru daniel buna seara am si eu o intrebare , persoana cu handicap naste un copil sanatos dupa concediul de 2 ani, mai are drept la concediu sau indemnizatie pentru ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru crestere copil cu certificat de boala cu handicap accentuat 3-7 ani Daniela Cristache Daniela Cristache buna ziua,fetita mea are 2 ani si 8 luni.pina implineste ea 3 ani eu voi avea un an de zile in campul muncii.stiu ca este o lege privind aceasta ... (vezi toată discuția)