Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare

Buna seara,va cer ajutorul deoarece nu stiu cum sa procedez....vecinul care detie parcare a decedat,sotia si fiul(are gr de handicap) au dat masina,de 2 sapt parcarea este goala,am bagat eu masina si nu a spus nimic,momentan....azi am sunat la info parcari sa intreb ce acte imi trebuie la dosar pt a lua contractual parcarii(maine au prog pt parcari),au spus CI,talon masina si adresa de la presedintele blocului precum ca sunt deacord pt parcare.....am mers la presedinte pt adresa,a spus ca nu imi da pana cand fiul nu este deacord,fiul nu vrea sa cedeze parcarea pt ca vrea sa vanda apartamentul cu tot cu parcare....in acest moment nu au succesiunea facuta....Cum pot sa intru in posesia parcarii daca presedintele nu vrea sa-mi emita adresa si fiul nu are drept(legal)?
Consultati HCGMB nr.124/2008 modificata și completata cu HCGMB nr.61/2009.
Domnule Grecu,
Nu ati inteles ce am scris.
Am afirmat ca practica curenta a serviciului parcari e sa ceara acea hartie. Practica curenta inseamna uzanta/obicei/ etc nu are nici o legatura cu ceea ce spuneti dvs ca as fi afirmat ca e buna. Reformulat ar suna " serviciul parcari cere in mod curent acea hartie. Clar acum?

2. va folositi de o informatie data de doamna ali-ami dupa postarea mea ca sa ma combateti. Nu e corect domnule. La momentul postului meu nu stiam ca sunt locatari cu mai multe locuri de parcare si am presupus ca asta e situatia. Se cearta mai multi pe un loc.

3. In conditiile in care exista un singur loc de parcare si 2 doritori care ar fi ma rog criteriile de departajare? Deoarece afirmati in mod tendentios ca scornesc bazaconii in momentul cand as prioritiza pe doritorul mai "vechi" in bloc. Deci clar care sunt criteriile Dvs??? In conditiile in care ambii sunt OK, buni vecini, fara restante, fara probleme???? ps Spaga este exclusa!!!!

4. Ziceti de licitatie. Nu e nici o licitatie. Daca ar fi asa eu sunt dispus sa dau 500 lei/an pentru un loc de parcare. Ba chiar si 600. El costa doar 100 si ceva. Daca ar fi cu adevarat licitatie asi castiga imediat nu?
OK, nu am inteles ce ati scris...
Adica nu dvs. ati scris?
....Nescris dar de bunsimt este sa se aloce un loc de parcare devenit vacant unui locatar mai vechi dacat unuia care s-a mutat de 2 luni in bloc.

Aici am vrut sa spun ca un proprietar mai vechi nu are nici 0,0000001% drepturi in plus fata de unul care achizitioneaza o locuinta in acelasi bloc/scara, in acest moment.
La aceasta afirmatie m-am referit cand am scris:
Nu mai nascociti asemenea bazaconii, va rog!

In alta ordine de idei - afirmatia de la punctul 2, din postarea dvs. este de-a dreptul hilara... Pai cine sta pe forum 24 de ore din 24 in asa fel incat sa raspundem imediat cuma apare o postare noua? Haideti sa fim seriosi!
Apoi, va rog sa ma credeti, "sunt in sistem", adica sunt deranjat de procedura celor care provoaca asemenea greutati oamenilor, respectiv primaria, cons. local, birou parcari. Am explicat, au introdus as. prop. in "ecuatia" lor fara a ne informa in vre-un fel, fara a purta o discutie cu cei de la asociatie si la ce bun? Daca eu stau in Iasi si am o locuinta in Bucuresti, (inchiriata), nu as avea dreptul sa particip la o licitatie pentru ocuparea unui loc de parcare?

Acesta este motivul pentru care sunt impotriva acestor practici pe care "baietii" il folosesc - adica trebuie sa merg la as. prop. si sa solicit viza, semnatura si stampila as. prop. ca chipurile locuiesc in Bucuresti si ca in aceste conditii, as avea chipurile dreptul sa particip la o licitatie - pai eu nu locuiesc in Bucuresti, ci numai am inchiriat locuinta unui cetatean. Ce trebuie sa fac eu - sa " aranjez cu o mica spaga" cu presedintele ?

Stimate domn, ref. la punctul 4 din postarea dvs:
Cel putin teoretic, locurile de parcare se acorda in urma unei licitatii la care sunt invitati in scris proprietarii aferenti unei parcari. Ca acest lucru nu se respecta, este alt ceva...
Sigur ca daca dvs. participati la o licitatie si oferiti o suma mai mare decat oricare alt cetatean participant la licitatie, sigur ca o sa castigati acel loc de parcare, nu gasiti normal sa fie asa?

Haideti sa nu ne indepartam de la topic!
Asociatia de proprietari trebuie sa elibereze adeverinta ceruta la ADP din care sa reiasa ca omul locuieste in blocul de langa parcare. Ar fi unul din criteriile de departajare intre proprietari - posesori de masini - care oricum sunt mult mai multi decat locurile de parcare.

Cu aceasta adeverinta eliberata, doritorul de loc de parcare se inscrie la ADP.
Criteriile dupa care sunt distribuite aceste locuri (un loc la mai multe cereri) sunt ale ADP-ului si asociatia de proprietari nu mai este amestecata in problema.
Din practica pe care o am, locul de parcare se distribuie prin doua metode:
- sfanta spaga;
- primul venit, primul servit.
Adam Grecu a scris:

OK, nu am inteles ce ati scris...
Adica nu dvs. ati scris?
Nu la asta ma refeream ci la "faza cu practica curenta"
....Nescris dar de bunsimt este sa se aloce un loc de parcare devenit vacant unui locatar mai vechi dacat unuia care s-a mutat de 2 luni in bloc.

Aici am vrut sa spun ca un proprietar mai vechi nu are nici 0,0000001% drepturi in plus fata de unul care achizitioneaza o locuinta in acelasi bloc/scara, in acest moment.
La aceasta afirmatie m-am referit cand am scris:
Nu mai nascociti asemenea bazaconii, va rog!

In alta ordine de idei - afirmatia de la punctul 2, din postarea dvs. este de-a dreptul hilara... Pai cine sta pe forum 24 de ore din 24 in asa fel incat sa raspundem imediat cuma apare o postare noua? Haideti sa fim seriosi!
Asa cum vedeti - am raspuns tarziu, nu stau 24/zi pe forum
Aici m-am referit la faptul ca ati combatut o afirmatie a mea bazata pe o informatie incompleta, dvs bazandu-va pe cea completa
Apoi, va rog sa ma credeti, "sunt in sistem", adica sunt deranjat de procedura celor care provoaca asemenea greutati oamenilor, respectiv primaria, cons. local, birou parcari. Am explicat, au introdus as. prop. in "ecuatia" lor fara a ne informa in vre-un fel, fara a purta o discutie cu cei de la asociatie si la ce bun? Daca eu stau in Iasi si am o locuinta in Bucuresti, (inchiriata), nu as avea dreptul sa particip la o licitatie pentru ocuparea unui loc de parcare?
Da domnule si eu "sunt in sistem" sunt presedinte AP, in Sector 4 bloc cu 4 scari si 160 apartamente. Faptul ca aveti un presedinte mai "moale" care va lasa toata raspunderea e treaba AP dumneavoastra. La mine in "parohie" problemele acestea ajung la mine nu la administrator.

Acesta este motivul pentru care sunt impotriva acestor practici pe care "baietii" il folosesc - adica trebuie sa merg la as. prop. si sa solicit viza, semnatura si stampila as. prop. ca chipurile locuiesc in Bucuresti si ca in aceste conditii, as avea chipurile dreptul sa particip la o licitatie - pai eu nu locuiesc in Bucuresti, ci numai am inchiriat locuinta unui cetatean. Ce trebuie sa fac eu - sa " aranjez cu o mica spaga" cu presedintele ?

Asa cum am spus "exclus spaga":thumbdown:

Stimate domn, ref. la punctul 4 din postarea dvs:
Cel putin teoretic, locurile de parcare se acorda in urma unei licitatii la care sunt invitati in scris proprietarii aferenti unei parcari. Ca acest lucru nu se respecta, este alt ceva...
Sigur ca daca dvs. participati la o licitatie si oferiti o suma mai mare decat oricare alt cetatean participant la licitatie, sigur ca o sa castigati acel loc de parcare, nu gasiti normal sa fie asa?

Haideti sa nu ne indepartam de la topic!

Nu dar nu ati raspuns. Atat timp cat serv parcari cere hartia - adica se spala pe maini si plaseaza la AP "organizarea licitatiei" care sunt criteriile de acordare???

Baldur, utilizator