Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Retragere din asociatia locatarilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Retragere din asociatia locatarilor

Buna ziua!
As dori sa stiu cum as putea sa imi platesc eu toate cheltuielile de la bloc, fara a mai depinde de asociatia de locatari. Administratorul blocului nu e de treaba, tot vine cu cheltuieli fictive si mc de apa in plus, desi i se da citirea lunar.Ultimul administrator a fugit cu banii pe 6 luni si a trebuit sa platim tot. Nu as vrea sa mai depind de genul asta de sistem pentru ca nu e eficient. Cum pot face?
Va multumesc!
Din pacate acestea sunt dezavantajele convietuirii la bloc. Nu prea aveti ce face in conditiile in care exista parti comune, chiar daca aveti utilitati separate.
Pentru cheltuieli solicitati explicatii presedintelui AP.
Realitatea ca locuiti in imobil de locuit in comun,reprezinta materializarea actului dv unilateral de vointa
Locuitul la bloc,de multe ori este o permanenta incercare,fie din cauza vecinilor fie a problemelor care pot apare in relatiile dintre acestia,fie datorita inexistentei structurilor de reprezentare a locatarilor sau mai rau a dezinteresului si a reticentei acestora
De la momentul mutarii in bloc de locuit in comun,ne place sau nu,trebuie sa ne supunem dispozitiilor in vigoare care prevad atat drepturi dar si obligatii-care pot sau nu sa fie respectate si acordate
fara a mai depinde de asociatia de locatari.

Dorinta dv,la acest moment nu se poate materializa,nu puteti sa nu mai depindeti de asociatia de locatari
Dv locuiti intr-un bloc,constituit din spatii proprietati individuale si spatii parte comuna=cale de acces=scari,subsol,ghene,uscatorii,terasa
Dv locuiti la bloc si neneficiati de utilitati in proprietatea individuala prin intermediul partii comune de instalatii din bloc
Administratorul blocului nu e de treaba, tot vine cu cheltuieli fictive si mc de apa in plus, desi i se da citirea lunar

Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale decizii ale presedintelui si comitetului executiv
Administratorul de imobil-legal,nu detine competenta sa faca ceea ce doreste el,fara acordul reprezentantilor asociatiei=presedinte+comitet executiv
Nu administratorul de imobil trebuie facut vinovat pentru supliment utilitati
Exista multe situatii care genereaza diferente intre factura si total indexi comunicati de consumatori
Daca aveti suspiciuni asupra activitatii administratorului puteti sesiza oficial angajatorul si reprezentantul legal al asociatiei respectiv presedintele de asociatie care,daca isi exercita cu respect si cu buna credinta responabilitatea functiei va analiza si va emite raspuns
cum as putea sa imi platesc eu toate cheltuielile de la bloc, fara a mai depinde de asociatia de locatari.

Cam greu acest deziderat,avand in vedere ca furnizori de utilitati incheie contracte de furnizare servicii cu persoana juridica=asociatia
Chiar daca exista si blocuri unde locatarii detin contracte individuale si in aceste cazuri,locatarii daca exista infiintata asociatie de locatari/proprietari au obligatia sa respecte dispozitiile in vigoare
Chiar daca dv renuntati la calitatea de membru proprietar,va revin aceleasi obligatii catre asociatie
Pierdeti dreptul sa mai fiti ales,sa mai votati la adunarea generala-dar bani tot trebuie sa dati lunar pentru intretinere inclusiv parti comune