Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Calcularea vechimii in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Calcularea vechimii in invatamant

Am fost incadrata in invatamant in sept. 2009. Am rezervat postul pentru CCC1 in perioada martie 2011- martie 2013; CCC2 februarie 2013- august 2013 (am intrat din CCC1in CCC2, al doilea concediu intrerupt si reluat activitatea). Astfel, am stat acasa in CCC din martie 2011- august 2013.
Pot trece la urmatoarea transa de vechime 6-10 ani? incepand cu sept 2015!
Daca rasp. este pozitiv, va rog sa-mi spuneti art. din lege conform caruia ar trebui sa actionez.
Mentionez ca secretara mi-a spus ca nu se ia in calcul CCC!!!!!
Va multumesc!
OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor
art.22
......
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

In speta, perioada de CCC este considerata vechime in munca si, ca atare, trebuie sa se ia in calcul.

Sesizati ISJ si/sau Ministerul Edicatiei daca secretara nu intelege sa puna in aplicare aceasta dispozitie legala.

Atentie ca, perioada de CCC nu se ia in considerare la acordarea sporului de stabilitate.