avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Calcularea vechimii in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Calcularea vechimii in invatamant

Am fost incadrata in invatamant in sept. 2009. Am rezervat postul pentru CCC1 in perioada martie 2011- martie 2013; CCC2 februarie 2013- august 2013 (am intrat din CCC1in CCC2, al doilea concediu intrerupt si reluat activitatea). Astfel, am stat acasa in CCC din martie 2011- august 2013.
Pot trece la urmatoarea transa de vechime 6-10 ani? incepand cu sept 2015!
Daca rasp. este pozitiv, va rog sa-mi spuneti art. din lege conform caruia ar trebui sa actionez.
Mentionez ca secretara mi-a spus ca nu se ia in calcul CCC!!!!!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:50, 22 Ianuarie 2016
OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor
art.22
......
(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

In speta, perioada de CCC este considerata vechime in munca si, ca atare, trebuie sa se ia in calcul.

Sesizati ISJ si/sau Ministerul Edicatiei daca secretara nu intelege sa puna in aplicare aceasta dispozitie legala.

Atentie ca, perioada de CCC nu se ia in considerare la acordarea sporului de stabilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime invatamant ContSters119266 ContSters119266 Lucrez din 1997, deci ar fi trebuit sa beneficiez de spor de vechime pentru 15-20 ani, deci 20% la salar. (ceea ce am constatat ieri) In 2005 am contractul de ... (vezi toată discuția)
Calcularea vechimii in invatamant sandita75 sandita75 as vrea sa stiu cand trec la vechimea de peste 10 ani in invatamant. sunt angajata din 01 sept 1998 ca necalificat, cu contracte pe perioade determinate, dupa ... (vezi toată discuția)
Sunt in concediu crestere copil si vreau sa raman, din nou, insarcinata. ce indemnizatie voi primi avand in vedere ca mi-a expirat contractul de munca? ionescu_paula ionescu_paula Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea unei neclaritati pentru ca nimeni nu a stiut sa ma ajute #-o Sunt in crestere copil din sept. 2011 pt o perioada ... (vezi toată discuția)