Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... persoane cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

persoane cu handicap accentuat

care sunt taxele si impozitele de care sunt scutite persoanele cu handicap accentuat.
Codul fiscal prin Ordonanta nr. 4/2015, prevede ca incepand cu 1 februarie 2015.sunt scutite de la plata impozitului veniturile din activitati independente, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat.
Codul fiscal prevede, la art. 46,
veniturile din activităţi independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere şi veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activităţi adiacente
.
Sunt considerate venituri comerciale veniturile din activitati de productie,comert sau prestari de servicii ale contribuabililor, din prestari de servicii- altele decat cele prevazute la alin. (3), precum si din practicarea unei meserii.

Constituie venituri din profesii libere veniturile obtinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament in valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfasurate in mod independent, in conditiile legii.

Precizari de aplicare se regasesc in Normele metodologice, modificate si completate prin HG nr. 367/2015, Monitorul oficial nr. 373/2015.
Scutirea de la plata impozitului pe venit se aplica pentru veniturile realizate incepand cu data incadrarii contribuabilului in gradul de handicap grav sau accentuat, conform documentelor justificative.
Pentru a beneficia de dreptul la scutire, contribuabilii au obligatia de a depune la organul fiscal competent documentele care atesta incadrarea in gradul de handicap grav sau accentuat.