Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... refuz de a elibera carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

refuz de a elibera carte de identitate

Buna ziua,

Am depus documentele la circa de politie din sectorul meu pentru reinnoirea cartii de identitae pentrul motivul 'expirare'. Cind m-am dus sa-mi retrag cartea, nu era de gasit pe nicaieri si in final persoana de la eliberare mi-a spus ca nu mi se poate elibera carte pentru ca sint cetatean roman cu domiciliul in strainatate si ca pentru ca sa am cartea romaneasca trebuie sa ma repartiez. Nu mi se pare posibil acest lucru mai ales ca cunosc persoane din alte state ale Uniunii Europene si care au carte de identitate nationala ( Franta, Itali) chiar daca au resedinta si in alt stat.

Va multumesc pentru sfatul dv.
Nu au nici un temei legal sa va refuze eliberarea CI atat timp ce aveti domiciliul in Romania.
Depuneti la sectia de politie o plangere adresata sefului sectiei in care aratati cele relatate aici.Solicitati raspunsul in scris,si formulati plangerea in temeiul art.51,52 din Constitutia Romaniei,lege fundamentala a statului de drept.
Va multumesc f. mult Va urez o zibuna