avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Roaming
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Roaming

Buna ziua,
Sotul meu sta plecat cate o luna in olanda si 1 saptamana revine in romania.Pentru a putea comunica foloseste o cartela de la Vodafone Prepay.
Este normal sa primeasca acest sms si sa i se ceara sa faca dovada ca locuieste in Ro sau este inca un abuz din partea Vodafone

ATENTIE! Conform monitorizarii Vodafone Romania, serviciul de roaming este utilizat cu incalcarea prevederilor legale, activitatea SIM-ului tau fiind preponderent in Roaming. Conform legislatiei, oferta ta de roaming este disponibila doar pentru calatorii ocazionale in afara tarii, in limitele utilizarii rezonabile. Pentru a evita suprataxarea (euro credit: 0.032/minut apelat, 0.0108/minut primit, 0.0075/MB, 0.01/SMS), trebuie sa iti modifici imediat comportamentul de consum si sa faci dovada ca locuiesti in Romania prin prezentarea documentelor relevante si a SIM-ului intr-un magazin Vodafone Romania. Trimite SMS gratuit la 2828 in maxim 24h cu: DORESC PROGRAMARE si te vom contacta pentru a programa vizita intr-un magazin Vodafone Romania. Detalii aici: www.vodafone.ro/roaming-prepay
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:04, 8 Iulie 2017
Da, vor sa evite abuzul. Nelimitat, nu e de fapt nelimitat si cu atat mai putin in roaming.
Sunati-l mai des dvs decat el.
Problema e ca si-a luat cartela special pt asta, de ce nu a luat abonamentul ? sau nu are ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Iulie 2017
gi-jane2, moderator
De 4 ani are aceasta cartela si sta plecat in afara de 2 ani ,pana acum cred ca a incarcat cu mai bine de 300 euro in ultimi 2 ani.Nu cred ca sa intamplat sa ma sune de mai mult de cinci ori intr-o luna mai mult il sun eu pe el.Cartela nu a fost cumparata acum special ,este vorba de nr de telefon sa nu il piarda dar ne vom porta pe abonament la alta companie
Mda, nu ati dat detalii de la inceput. Sa se lamuresca sotul direct cu ei cand va veni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vodafone modifica unilateral contracte in derulare ContSters362939 ContSters362939 Salutare! Dupa cum ati citit si in titlu, in ultimele saptamani Vodafone Romania a inceput o ampla campanie fara precedent in istoria acestei companii, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am detinut o cartela telekom prepayd si eram in perioada ... rmarius18 rmarius18 Bună ziua, Am deținut o cartelă Telekom Prepaid și eram în perioada de grație (ultima dată încărcată în ianuarie 2023). În urmă cu 2 ... (vezi toată discuția)
Inselaciune firma de telefonie mobila - cer consultanta tot tot Buna ziua, Sunt profund indignat de cum isi inseala VODAFONE clientii in anul 2013. Concret: - posed cartela Vodafone - activat extraoptiunea Flexi 6 ... (vezi toată discuția)