avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CASA GREU PARTAJABILA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CASA GREU PARTAJABILA

CE SE INTAMPLA DACA O CASA ESTE FOARTE GREU PARTAJABILA (SAU DELOC) SI LA PARTEA FINANCIARA NU NE INTELEGEM (SUNTEM 2 COPROPIETARI,EU LOCUIND DE 30 DE ANI) ? CASA +TEREN, DESCHIDERE 13 M ,CASA IN FORMA DE "L",ACCESUL IN SPATELE CURTII SI CATRE 2 CAMERE FACANDU-SE PRINTR-UN SPATIU DE 1,2 M. CINE ,CUM HOTARESTE PARTAJAREA ? DACA CER IN INSTANTA SA MI SE ATRIBUIE SI CEALALTA 1/2 IN NATURA ,SULTA SE POATE ACHITA PE O PERIOADA MAI LUNGA ,IN RATE? MULTUMESC.
Consultati un cadastrist. El va poate da mai multe solutii care sa convina cat de cat ambilor coproprietari. Daca veti ajunge la intelegere cu privire atat la impartirea in natura cat si sulta pe care celalalt o incaseaza puteti merge la notar pentru partaj voluntar (unde taxa de timbru este la valoarea imobilului, iar onorariul tot pe acolo) sau puteti merge in instanta pentru partaj judiciar unde taxa de timbru este de 19 lei. Doar daca celalalt coproprietar contesta impartirea pe care o propuneti sau/si sulta datorata de abia atunci se plateste taxa de timbru la valoarea de 3% din masa partajabila.
belcris14 a scris:

CE SE INTAMPLA DACA O CASA ESTE FOARTE GREU PARTAJABILA (SAU DELOC) SI LA PARTEA FINANCIARA NU NE INTELEGEM (SUNTEM 2 COPROPIETARI,EU LOCUIND DE 30 DE ANI) ? CASA +TEREN, DESCHIDERE 13 M ,CASA IN FORMA DE "L",ACCESUL IN SPATELE CURTII SI CATRE 2 CAMERE FACANDU-SE PRINTR-UN SPATIU DE 1,2 M. CINE ,CUM HOTARESTE PARTAJAREA ? DACA CER IN INSTANTA SA MI SE ATRIBUIE SI CEALALTA 1/2 IN NATURA ,SULTA SE POATE ACHITA PE O PERIOADA MAI LUNGA ,IN RATE? MULTUMESC.


Daca celalalt proprietar este de acord sa primeasca o sulta (suma de bani) in schimbul cotei -parti indivize de locuinta ar fi extraordinar . Dar platibila in rate ma indoiesc sincer ca va accepta cineva acest lucru! Si unde sa locuiasca ? In strada? EXCLUS!
Nici o instanta din Romania nu il poate obliga pe om sa va vanda cota sa parte daca el nu este de acord! Dreptul la proprietate este sfant! Mai ales ca locuieste in aceeasi casa . Daca nu va intelegeti , mai degraba instanta va partaja imobilul in urma unei expertize tehnice judiciare efectuate de un expert desemnat de completul de judecata de pe tabloul expertilor! Daca nu se poate face accesul in spate decat prin curte se va institui un drept de servitute in favoarea celui care va lua partea din spate a casei!
SUCCES!B-)
CELALALT COPROPRIETAR NU LOCUIESTE DIN 1983 IN CASA DESPRE CARE VORBIM,ARE O ALTA PROPRIETATE.DE ATUNCI NU MAI ARE NICI O LEGATURA CU CASA (INTRETINERE,REPARATII,PLATA IMPOZITE,CONTRACTE UTILITATI ). IMPLICARE ,ZERO. A APARUT IN SCENA DOAR PTR. BANI, NUMAI CA A INTERVENIT CRIZA FINANCIARA INTRE NOI.SI DACA NU IES BANII MACAR SA IASA CEVA DIN CASA SI TEREN.
va trebui sa introduceti in instanta o cerere de iesire din indiviziune (partaj judiciar ) . art. 673 - C. PR CIV.

instanta poate dispune fie atribuirea imobilului catre unul dintre coproprietari cu obligatia acestuia la plata sultei .
fie procedeaza la impartirea imobilului in natura, iar daca partile nu se inteleg poate dispune vanzarea imobilului ori prin buna invoiala (intr-un termen de 6 luni ) ori prin executor judecatoresc.
DIN EXPERIENTA CAZURILOR ,CARE ESTE PERIOADA DE ACHITARE A SULTEI (LUNI ,ANI) ? DACA SULTA MI SE PARE MARE SE POATE FACE RECURS PTR.MICSORAREA EI ,SAU SUNT SANSE SA CREASCA?

Alte discuții în legătură

Partaj apartament alel alel Buna ziua, Am mai multe nelamuriri in ceea ce priveste partajul parintilor mei. Au impreuna un apartament, sunt divortati, iar mama mea locuieste in chirie ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune si plata sultei ET ET Va rog explicati-mi aceasta solutie (iesirea din indiviziune si plata sultei) in cazul in care eu si fostul sot suntem proprietarii casei, iar eu doresc sa ... (vezi toată discuția)
Durata si cost proces oana.c oana.c Cam cat dureaza un proces de iesire din indiviziune? In cadrul lui se pot cere si alte lucruri? Cam cat de mare e taxa de timbru si onorariile ... (vezi toată discuția)