Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... conditii montare centrala termica la casa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

conditii montare centrala termica la casa

Buna ziua,
Mi-am cumparat o centrala termica si ma intereseaza daca pot sa o montez fara acordul vecinului. Stau la casa si evacuarea ar fi pe peretele care duce la el in curte. Ca amplasare ar fi cam 15-20 cm exterior ( burlanul de evacuare gaze) si ar fi sub acoperis (picatura) Conform legii pot sa fac acest lucru? Va multumesc !
Pentru preintampinarea nerespectarii dispozitiilor in vigoare,a nerespectarii parametrilor care asigura buna functionare a centralelor termice,acestea trebuie sa fie instalate la orice consumator prin persoana specializata
Este important atat locul de amplasare al centralei,automatizarea centralei,tirajul si sistemul de evacuareaer viciat care trebuie sa respecte prescriptia tehnica a fiecarei centrale in parte
Instalarea centralelor termice se face conform: legilor, prescriptiilor tehnice, normativelor, conditiilor impuse de producator.,pe baza unui proiect, proiect care trebuie sa fie autorizat de un verificator atestat MLPTL
De fapt, trebuie sa existe 2 proiecte: proiectul de alimentare cu combustibil si proiectul instalatiei de incalzire
Firma care instaleaza centrale termice trebuie sa fie autorizata ISCIR pentru astfel de activitati , trebuie sa aiba certificarea profesionala din partea organismelor abilitate de MLPTL .
Incaperea in care se instaleaza centrala cu tiraj natural trebuie sa corespunda: dimensional – trebuie sa aiba un volum de minimum 18 m3 constructiv,sa aiba o suprafata vitrata de explozie de 0,05 m2 pentru. fiecare m3 volum net incapere =constructii din zidarie si 0,03 m2 pe m3 de volum net de incapere pentru constructiile din beton armat
Geamurile trebuie sa fie mai subtiri de 4 mm .
Trebuie sa aiba o priza neobturabila de aer de 25 cm2 pentru. fiecare m3 de gaz instalat dar sa aiba min. 100 cm2, situata in partea de jos a incaperii
Trebuie să aiba un orificiu de evacuare a aerului viciat – cu suprafata cel putin egala cu sectiunea cosului de fum, dar nu mai mica de 2,5 dm2 .
Orificiul pentru eliminat aerul viciat/gazele trebuie sa fie situat in partea de sus a incaperii.
Pentru cazul in care geamurile au o grosime mai mare de 4 mm sau sunt de constructie speciala=securizat, termopan etc. se recomanda montarea detectoarelor automate de gaze cu limita inferioara de sensibilitate 2% CH4 in aer, care actioneaza asupra robinetului de inchidere=electroventil a conductei de alimentare a arzatoarelor.
Incepand cu anul 2008, este obligatorie montarea detectoarelor automate de gaze naturale pentru incaperile in care sunt centrale termice pe gaz
Trebuie sa existe posibilitatea de eliminare a gazelor arse printr-un cos individual cu respectarea normelor specifice.
Centralele termice se pot instala numai:
-pe pereţi de zidarie sau beton, fara strat izolator combustibil la faţa peretelui;
-pe pardoseala incombustibila .
Ar trebui sa analizati varianta sa executati cosul de evacuare din caramida ,cu inaltime mai mare decat acoperisul vecinului
Daca intentionati sa executati cosul de evacuare sub acoperisul vecinului,.nu asigurati nici tirajul centralei si nici evacuarea gazelor