Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera pe 19 februarie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera pe 19 februarie?

1. Compania Nationala de Posta a anuntat in scris Oficiile postale ca pe 19 februarie este zi libera pentru toti salariatii, fiind ziua de nastere a lui Constantin Brancusi.

2. Exista vreo baza legala pentru asta?
19 februarie a fost declarată zi de sărbătoare naţională, potrivit Legii nr.305/2015 privind declararea zilei de 19 februarie "Ziua Brâncuşi" publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 901 din 4 decembrie 2015.

Legea stabileşte că, data de 19 februarie este doar sărbătoare naţională, nu şi zi nelucrătoare pentru salariaţi.

Probabil ca exista un act intern incheiat intre sindicat si patronat, de dau liber la salariatii companiei in data respectiva .