Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... STUDII DOCTORALE FINALIZATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

STUDII DOCTORALE FINALIZATE

Studiile doctorale finalizate dupa decizia de pensionare pot conduce la reacalcularea pensiei.Daca da , care este articolul din LEGE/H.G. care prevede acest drept.
Studiile doctorale finalizate dupa decizia de pensionare nu au ca rezultat recalcularea pensiei.
1. Studiile doctorale nu fac parte din invatamantul universitar la zi care constituie perioade asimilate stagiului de cotizare la pensie.
- Doctoratul este o forma de invatamant postuniversitara.
- Deci chiar daca ati fi finalizat doctoratul inainte de solicitarea pensie tot nu v-ar fi ajutat.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;