avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

In ce data se poate pensiona un barbat nascut in mai 1956, in conditiile in care are 41 de ani cotizare, dara grupa, dar cu spor de noapte pe tot parcursul?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:23, 1 Mai 2017
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaloiditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea este in functie de cu cat s-a depasit stagiul complet de 35 de ani, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata partiala manolegheorghe manolegheorghe Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni) se ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)
Pensie la drept giorgio24 giorgio24 Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv ... (vezi toată discuția)