Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

In ce data se poate pensiona un barbat nascut in mai 1956, in conditiile in care are 41 de ani cotizare, dara grupa, dar cu spor de noapte pe tot parcursul?
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaloiditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Penalizarea este in functie de cu cat s-a depasit stagiul complet de 35 de ani, fara stagiul asimilat.