Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diurna pentru deplasarea membrilor de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diurna pentru deplasarea membrilor de sindicat

buna ziua,
spuneti-mi va rog daca se pot deconta, din fondurile sindicatului, cheltuieli de deplasare ale membrilor de sindicat, inclusiv diurna, pentru desfasurarea unor activitati specifice, chiar daca membrii in cauza nu au calitatea de angajati ai organizatiei sindicale. multumesc
Buna ziua,
Diurna se acorda doar persoanelor aflate intr-un raport de munca sau de serviciu (ori asimilat acestora) cu angajatorul, in cazul detasarii sau delegarii.
In cazul dvs nu se poate acorda diurna. Diurna nu reprezinta contravaloarea chelt de transport si cazare.
S-ar putea face asa ceva, daca adunarea generala adopta o hotarare in acest sens.