Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare definitiva in alta tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare definitiva in alta tara

Buna seara,
Mama copilului s-a casatorit de curand si copilul este cu alt tata cu care nu a fost casatorita. Copilul pana la ce varsta poate fi trecut pe numele sotului fara acordul tatalui natural? La plecare definitiva din tara mai este necesar acordul tatalui natural?
Va multumesc
Dati ceva mai multe detalii despre situatie: ce relatie este intre copil si tata? Se cunosc? Se vad? Ce varsta are copilul? etc

Copilul are un singur tata - cel din certificatul de nastere. In orice situatie oficiala, cand va referiti la tatal copilului va referiti la persoana care este trecuta in certificatul de nastere la rubrica tata.

Nu puteti schimba numele copilului fara acordul tatalui. Chiar daca tatal isi da acordul pentru schimbarea numelui nu inseamna ca se va schimba si persoana care e trecuta in certificat in dreptul rubricii "tatal".

Pentru adoptie aveti nevoie de acordul tatalui.

Pentru parasirea tarii aveti nevoie de acordul tatalui pe care il puteti suplini in instanta daca plecare e punctuala, pe o perioada delimitata.

Pentru emigrare (parasirea definitiva a tarii) depinde de tara in care vreti sa ajungeti.