Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... din stiri
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

din stiri

Buna seara,ati publicat ceva despre inscrierile la clasa zero.ati spus ,,atentie,metodologia nu se plica fara sa fie publicata in MO.,,Asta era valabil la 15 ianuarie sau azi 8 febr.Am o fetita care implineste 7 ani pe 21 sept.si dupa noua lege trebuie sa o inscriu in clasa zero ,eu doream in clasa intai.acest lucru trebuia stiut la 15 sept 2015.,nu in mijlocul anului scolar.
Conform Proiectului Metodologiei privind inscrierea copiilor in invatamantul primar pentru anul scolar 2016-2017, parintii copiilor care implinesc 6 ani pana pe 31 august 2016 sunt obligati sa ii inscrie pe cei mici la clasa pregatitoare. Copiii care fac 6 ani dupa aceasta data pot sa fie inscrisi in clasa pregatitoare, daca trec evaluarea psihosomatica.