Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Obligativitatea inscrierii la clasa pregatitoare a ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Obligativitatea inscrierii la clasa pregatitoare a unui prescolar

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: Ce i se poate intampla unui parinte care nu si-a inscris prescolarul la clasa pregatitoare la varsta de 6 ani? Exista un act normativ care stabileste o amenda pentru incalcarea acestei obligatii?
Ce se poate intampla daca parintele nu a cunoscut termenul limita si a luat in calcul inscrierea in clasa pregatitoare la varsta de 7 ani?
Multumesc pentru raspuns!
OMENCS nr. 3158/15.02.2016 privind aprobarea Calendarului și a Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2016-2017.
Art. 5.
(1) Părinții, ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2016 inclusiv, au obligația de a înscrie copiii în învățământul primar în clasa pregătitoare, în conformitate cu prevederile legii și ale prezentei metodologii.
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns, insa nu am informatia privind metodologia la care face referire. Ce prevede legea cu privire la neinscrierea in clasa pregatitoare a unui prescolar?
Multumesc!
Metodologia de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2016-2017:
[ link extern ]

Nu sunt prevazute sanctiuni in Ordin.
Multumesc!