Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

pensia alimentara este considerata venit?
Este considerat un venit al copilului, nu al părintelui, dar reprezintă totuși un venit în familie.
Însă veniturile copilului nu pot fi executate silit dacă părintele are o datorie și i se pune poprire pe venituri.
Conform art.729(7) NCPC pensia alimentara desi venit, nu poate fi urmarita ptr.nici un fel de datorie,deoarece beneficarul ei esta copilul,presupun ca,din acest pdv.,al urmaririi silite va interesa.
Nu a zis ca e vb de urmărire. Poate e vb de ajutorul de căldură sau de alt gen de ajutor pt care e nevoie sa iti declari venitul pe membru al familiei, venit care cuprinde și aceasta pensie fie ca o primește, fie ca nu.