Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Desuri lemn
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Desuri lemn

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie : firma cu sediul in Romania care, in baza unui contract comercial executa instalatii electrice la o hala industriala de pe teritoriul Italiei , importa cablurile necesare acestei lucrari de la o firma din Germania. Cablurile sunt livrate pe tamburi din lemn direct pe santierul din Italia. Declaratia Intrastat se intocmeste la sediul firmei in Romania. De asemenea, tot in Romania se intocmeste si declaratia pentru Fondul de Mediu. Care ar fi modalitatea legala prin care firma din Romania sa faca dovada ca ambalajele din lemn ( tamburii in aceasta situatie) nu au ajuns pe teritoriul Romaniei. Acesti tamburi raman pe santierul din Italia.
Multumesc.
In primul rand dvs. nu trebuie sa declarati la fondul pentru mediu acei tamburi. Dvs. nu introduceti produse ambalate pe piata nationala deci nu aveti ce raporta. Ca si documente doveditoare daca cineva nu pricepe situatia sunt CMR, Packing List (trebuie sa contina delivery address)