avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale conformm noului cod fiscal 1 01 2016 si parintii ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

conformm noului cod fiscal 1 01 2016 si parintii copiilor cu dizabilitati beneficiaza de scutirea de taxe si impozite locale

Buna ziua,am baiatul cu handicap grad accentuat,am fost la primaria unde avem resedinta de domiciliu(este proprietate personala,domiciliul stabil il avem in alta localitate numai ca acolo nu este proprietate personala) dar habar nu au avut ca noul cod are si o asemenea prevedere de scutire de taxa pe cladire si teren,i-am intrebat ce documente trebuie sa aduc la dosar ,habar nu au avut,va rog spunetimi unde trebuie sa ma adresez pentru aceasta scutire.va multumesc
Cel mai recent răspuns: anca-viorica , utilizator 13:52, 27 Iunie 2016
Beneficiaza de scutire la plata impozitului, potrivit legii 227/2015
1. pe clădiri
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
...
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
[ link extern ]
2. pe teren
ART. 464 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
...
t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
[ link extern ]
Dacă vă încadrați trebuie să deepuneți la primărie pe raza căreia se află clădirea următoarele documente:
cerere de scutire la plata impozitului, copie certificat handicap / invaliditate , copie acte identitate, copie a actului de proprietate al casei.
buna ziua.am depus aceste acte.dar nu am primit nici un raspuns din partea primariei.habar nu au cum sa aplice legea,in aceasta cauza ce ar trebui facut,mai pot depune in contencios administrativ daca au trecut deja 4 luni? ma gindeam sa merg la avocatul poporului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit cladiri cu destinatie locuinta si auto pentru persoane cu handicap nicuteris nicuteris O persoana cu handicap accentuat, beneficiaza de scutire impozit pentru pentru locuinta si autoturim detinute in coproprietate in procent de 100% , conform ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite cladiri si masini pentru persoane fizice sfeta sfeta Am certificat de handicap grav permanent din 2009 si nu plateam impozit pe cladire si teren pana anul acesta cand mi s-a transmis ca din 2016 trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite locale persoana cu handicap accentuat trandanus trandanus buna ziua.doresc sa stiu daca sunt scutit de impozitul pe teren si casa (fiind persoana cu handicap accentuat ) si in ce procent. nu inteleg notiunea de ... (vezi toată discuția)