avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confiscare arme in caz de suicid
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confiscare arme in caz de suicid

Buna seara,

In urma unei sinucideri/ accident (nu se stie clar dar se stie ca nu este omor), se pretinde confiscarea armei cu pricina de catre procuror.

Nicaieri nu am vazut vreo astfel de masura, dar fiind ca fapta nu este reglementata de catre codul penal.

Multumesc pentru idei/ avize.
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2016
rpi, utilizator
Cel mai recent răspuns: petricadracea , utilizator 15:12, 17 Februarie 2016
@ rpi
" suicid.......ancheta se indreapta catre omor "
Vedeti, exista inca suspiciuni pe care le analizeaza comisia de ancheta. Dvs. stiti mai multe dar ne spuneti numai ce va intereseaza, dupa parerea dvs. Asteptati concluzia anchetei, pentru ca intre suicid si omor...se va hotara si soarta armei, in posesia cui va intra.
Sigur arma a fost a decedatului, care o detinea legal. Este de comentat :
- suicid. Unde s-a intamplat, pe terenul de vanatoare? Sau acasa ?
- accidental :
1. in timp ce-si curata arma acasa. Cade ipoteza. Curatarea nu se face cu munitie
2. in teren. Cade ipoteza. Arma este prevazuta cu siguranta de blocare a percutorului.
In ambele cazuri, culpa este a decedatului, ca nerespectare a regimului munitiei si
armamentului. In acest caz, arma se confisca.
- accident- pe domeniul de vanatoare.
In teren, detinatorul autorizatiei, face instructajul participantilor si raspunde de actiunile lor. La sfarsitul instructajului, se indica in mod expres, sa se traga in ce se vede, nu in ce misca.
a) Putea fi impuscat de un alt participant din intamplare, din nerespectarea instructajului.
b) Putea fi impuscat cu intentie.
In ambele cazuri, atat tragatorul cat si detinatorul autorizatiei, sunt culpabili, li se confisca armele si tot echipamentul care au concurat la incident. Arma decedatului va fi retinuta pe toata perioada anchetei/procesului.
Asa dupa cum v-am spus anterior, numai dupa ce ati dezbatut succeiunea si ati dobandit calitatea de mostenitor:
- primiti arma daca sunteti posesor de permis port-arma;
- primiti c/v ei, dupa ce a fost vanduta intr-un magazin specializat.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2016
petricadracea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arma detinuta ilegal cesna1001 cesna1001 buna, am absolvit in luna noiembrie examenul de vanator si certificatul de instruire pe linie de arme si munitii, valabil pentru legea nr.295\2004. In luna ... (vezi toată discuția)
Pistol gaze bulgaria tzutzupimp tzutzupimp Va rog sa ma ajutati. Pe la sfarsitul anului 2007 am cumparat din bulgaria un pistol nonletal cu gaze pentru care nu aveam autorizatie si nu l-am declarat. ... (vezi toată discuția)
Confiscare speciala ovidiu6 ovidiu6 daca sa dat solutie la un caz de suspiciune de branconaj- neinceperea urmaririi penale este valabila confiscarea speciala a armelor(sa facut si expertiza ... (vezi toată discuția)