avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie dupa 13 ani
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie dupa 13 ani

Buna ziua.Am primit zilele trecute un titlu executoriu + somatie pentru o amenda "neplatita" din anul 2003.Eu nu imi aduc aminte nici cand am luat amenda si nici daca am platit-o sau nu.Nu am chitanta si nici procesul verbal.In somatie am numarul procesului verbal si data.Cum pot vedea acel proces verbal din 2003?Exista vre-o arhiva care sa imi arate acest document? Astept idei/raspunsuri. Multumesc
Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2016
nichi4u, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:13, 25 Februarie 2016
nichi4u a scris:

si daca se prescrie in 5 ani,din 2003,s ar prescrie in 2008?nu 2006



Asa e, 2008, din graba. Ideea e ca e vb de 5 ani, exact cum v-am scris. Este prescrisa. De ce mai trimite..?? Pescuiec...daca tine, bine daca nu..:)
S-a prescris in 2009 , nu in 2008 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere datorii petroniki petroniki Nu am achitat impozitul pt locuinta si masina,plus amenzile de la circulatie de vreo 3 ani.Va rog sa-mi spuneti daca aceste datorii se prescriu?Multumesc! (vezi toată discuția)
Somatie gabydutescu gabydutescu Buna ziua!Ma numesc Dutescu Gabriel Constantin, am primit pe data de 07-01-2010 o recomandata prin posta in care se afla o somatie de plata si un titlu ... (vezi toată discuția)