Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Obtinere certificat cazier fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Obtinere certificat cazier fiscal

Buna ziua,
As nevoie sa obtin un certificat de cazier fiscal. Intrebarea este, unde trebuie sa ma adresez cu o asemenea cerere?
Mentionez ca la adresa de domiciliu (judetul Giurgiu) nu detin imobile, terenuri, alte bunuri, ci detin un imobil in Bucuresti.
Certificatul fiscal se elibereaza de la Administratia financiara de la domiciliul contribuabilului nu conteaza unde sunt bunurile. Datoriile se cumuleaza la adresa de domiciliu.
1.Certificatul de cazier fiscal îl veți obține de la administrați finanțelor publice Giurgiu.
În cazierul fiscal se înscriu informaţii privind faptele sancţionate de legile fiscale, contabile, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară

2.Certificatul de atestare fiscală se obține de la primăriile/directiiile de impozite și taxe locale pe raza cărora se află imobilele și de la primăria/ditl pe raza căreia aveți domiciliul pentru bunurile mobile(masini)
În certificatele de atestare fiscală se înscriu obligaţiile fiscale restante şi, după caz, obligaţiile fiscale scadente până în prima zi a lunii următoare depunerii cererii, precum şi alte creanţe bugetare individualizate în titluri executorii emise potrivit legii şi existente în evidenţa organului fiscal local în vederea recuperării.