Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Patrimoniu inițial al asociațiilor de doar 200 de lei
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Patrimoniu inițial al asociațiilor de doar 200 de lei

Camera Deputaților, cameră decizională, tocmai a adoptat o inițiativă legislativă privind reducerea patrimoniului inițial de la 1050 lei la doar 200 de lei, sumă fixă. Astfel, legiuitorul renunță la regula de un salariu minim pe economie în cazul asociațiilor, dar nu și în cazul fundațiilor. Legea este la promulgare.

Ce părere aveți?

[ link extern ]

Un praf in ochi electoral. Nu e rea modificarea, dar daca era sa facem o lista de prioritati in modificarile necesare la OG 26 / 2000, asta nu cred ca intra in top50... nu de asta e greu de infiintat o asociatie...