Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... de ce oare nu se poate?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

de ce oare nu se poate?

in alegerie locale, doi frati,(frate si sora);
cu nume diferte( prin casatorie) din partide diferite, pot candida la funtia de consilier local?
Nu exista o astfel de interdictie prevazuta in legislatie.

Legea 115/2015
Art. 4
(1) Au dreptul de a fi alesi
consilieri si primari cetatenii cu drept de vot care au implinit, pana in ziua alegerilor inclusiv, varsta de cel putin 23 de ani, daca nu le este interzisa asocierea in partide politice, potrivit art. 40 alin. (3) din Constitutia Romaniei, republicata.
(2) Pot candida numai persoanele care au domiciliul pe teritoriul unitatii administrativ-teritoriale in care urmeaza sa fie alese.
(3) La sectoarele municipiului Bucuresti pot candida si pot fi alese persoanele care au domiciliul in municipiul Bucuresti, indiferent de sector.
Cornel Vasile, Consilier juridic