Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Dubla taxare teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Dubla taxare teren

Buna ziua, azi am aflat cu stupoare ca, pe linga chiria pe care o platesc primariei pentru curte trebuie sa platesc si o taxa/impozitare catre institutia la care platesc impozitul pe casa, ca proprietar. Cei care mi-au intocmit fisa de impunere (pe ultimii 5 ani) n-au stiut sa-mi explice ce ar reprezenta acest impozit/taxa, au repetat doar ca asa prevede legea 227/2015. Desi nu sunt jurist de profesie, mi-e clar ca e vorba de un abuz (legalizatsau, poate, nici macar) si nu stiu ce pasi sa intreprind mai departe. Ma poate sfatui cineva?
Este adevărat că datorați taxă pe terenul închiriat de la primărie conform prevederilor codului fiscal, art 463, alin 2
(2) Pentru terenurile proprietate publică sau privată a statului ori a unităților administrativ-teritoriale, concesionate, închiriate, date în administrare ori în folosință, după caz, oricăror entități, altele decât cele de drept public, se stabilește taxa pe teren, care se datorează de concesionari, locatari, titulari ai dreptului de administrare sau de folosință, după caz, în condiții similare impozitului pe teren. În cazul transmiterii ulterioare altor entități a dreptului de concesiune, închiriere, administrare sau folosință asupra terenului, taxa se datorează de persoana care are relația contractuală cu persoana de drept public.
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns. Pe noi nu ne-a notificat nimeni, niciodata pina acum, ca datoram si aceasta taxa (abuziva) statului. Ne-am trezit acum citeva zile cu o hirtie care ne soma sa ne prezentam in max. 2 zile lucratoare, altfel platim amenda intre 2.000 si 5.000 lei.