Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigii de munca

ce trebuie facut cand cineva nu s-a prezentat la serviciu sa inlocuiasca un coleg aflat in concediu de odihna desi avea obligatia si a luat cunostinta despre asta
i se poate desface contractul de munca?
pentru cercetare prealabila trebuie comisie de disciplina?
cine face parte din comisie?
Buna seara,
Acel cineva care nu s-a prezentat la serviciu era in concediu medic, conced de odihna sau era in timpul sau liber?
Trebuie sa stiti ca munca suplimentara se efectueaza doar cu acordul salariatului (art. 120 alin 2 CM).
Angajatul este obligat sa respecte si sa aplice dispozitiile date de administrator, sub rezerva legalitatii lor.
Cercetarea disciplinara se efectueaza de catre persoana imputernicita in acest sens de catre administrator sau de catre o comisie disciplinara, in functie de modul in care firma si-a stabilit procedura disciplinara. Din comisie fac parte persoanele desemnate de catre admin.
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
nu, era o persoana angajata sa inlocuiasca colegii in caz de concedii medicale, concedii de odihna si libere si in restul timpului lucra 8 ore
andressa, utilizator
In acest caz, salariatul in cauza poate fi cercetat disciplinar.