Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Posibilitate pierdere parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Posibilitate pierdere parcare

Buna ziua, am o oarecare problema in legatura cu parcarea din cartierul meu din Cluj-Napoca. Mentionez ca detin un autoturis inmatriculat pe bunica mea (pensionara si urmasa de veteran de razboi). Am inmatriculat masina pe ea deoarece pe mine RCA-ul ar fi imens (vreo 1200 comparativ cu 200) si nu platesc impozit (vreo 300) fiind urmasa de veterna de razboi. Recent mintiile odihnite din consiuliul local Cluj au hotarat ca parcariile sa nu mai fie transmisibile numai rudelor de grad1, deci bunica mea nu se incadreaza. Anul acesta am rezolvat prelungirea dar mi s-a spus clar ca de la anul sa rezolv sa fiu si eu trecut in talon (ceea ce nu cred ca se poate). Intrebarile mele sunt:
1) Pot fi doua persoane trecute in talon? (nu cred dar intreb)
2)Daca ma trec ca si coproprietar in actul de vanzare cumparare, in talon ma trec doar pe mine (schimb talonul nu va aparea bunica) atunci RCA-ul pe cine se va face, pe mine sau pe bunica? (Eventual in cartea tehnica a masinii daca se poate sa fim trecuti amandoi nu stiu, intreb din nou).
3)Ca si coproprietar voi mai beneficia de scutirea de impozit ?

Nu imi sariti in cap ca "fentezi tara si firmele" cu asta si iti meriti,.. Cand firmele de RCA vor evalua corect si vor face repalatiile cum trebuie (nu mi se pare corect ca eu tanar care conduc foarte bine si am reflexe super fata de un batran sa platesc de 6x mai mult). Cat cu impozitul, e perfect legal si sa fim seriosi,.. fosta ministra a mediului si-a inmatriculat masina in Bulgaria.

P.S. Mentionez ca nu se poate cu contract de comodat transmite doar garajul nu si parcarea (hotarare tot a geniilor din primaria Cluj).
1-Pe talon se poate consemna numai persoana care figureaza drept proprietar in documentul de achizitie bun mobil
2-Nu se poate
3-Bineinteles ca nu
4-
nu mi se pare corect ca eu tanar care conduc foarte bine si am reflexe super fata de un batran sa platesc de 6x mai mult

Nu va suparati dar de unde atata modestie ???
Ati uitat totusi sa recunoasteti ca un sofer batran are mult mai multa experienta cunoaste cum sa solutioneze o situatie in trafic...
Soferul ala batran cum il denumiti dv se deplaseaza cu viteza legala,cu reflexele lui batrane,dar nu se angajeaza in "liniute",drifturi ,depasiri in locuri fara vizibilitate si nu sunt atat de reticenti fata de participantii la trafic
Realitatea demonstreaza ca in majoritatea covarsitoare a evenimentelor rutiere sunt implicati ,sau chiar sunt generate de soferi tineri,care conduc foarte bine,etc...
In aprecierile dv aveti numai cuvinte de lauda la adresa dv ca si tanar ,apreciati ca soferii batrani ar trebui sa fie restrictionati de la dreptul de a conduce pe drumurile publice,dar totusi va bucurati sa speculati si beneficiati de facilitatile acordate batranilor....
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Nu va suparati dar de unde atata modestie ???
Ati uitat totusi sa recunoasteti ca un sofer batran are mult mai multa experienta cunoaste cum sa solutioneze o situatie in trafic...
Soferul ala batran cum il denumiti dv se deplaseaza cu viteza legala,cu reflexele lui batrane,dar nu se angajeaza in "liniute",drifturi ,depasiri in locuri fara vizibilitate si nu sunt atat de reticenti fata de participantii la trafic
Realitatea demonstreaza ca in majoritatea covarsitoare a evenimentelor rutiere sunt implicati ,sau chiar sunt generate de soferi tineri,care conduc foarte bine,etc...
In aprecierile dv aveti numai cuvinte de lauda la adresa dv ca si tanar ,apreciati ca soferii batrani ar trebui sa fie restrictionati de la dreptul de a conduce pe drumurile publice,dar totusi va bucurati sa speculati si beneficiati de facilitatile acordate batranilor....

Protestez tocmai pentru ca nu ma angajez in liniute, etc. Da conduc mult mai repede decat viteza legala, dar asta doar pentru ca reflexele imi permit treaba respectiva. Chiar saptamaniile trecute am evitat "la mustata" un autobuz care mi-a taiat calea, avand prezenta de spirit sa accelerez in loc sa franez. Un "batran" acolo ar fi fost vedeta Pro-Tv. Nu pot sa zic am si eu cateva acrosaje in trafic pentru care platesc sau am platit mallusul la polita. Doua dintre ele fiind provocate de doi "batrani" care au franat de "florile marului" ca li s-a parut ca au vazut vreun OZN. Ultimul a fost datorita drumului sanie la propriu si a unei tipe care a franat ca asa au vrut muschii ei (de proasta ca mai bine nu pot zice), am lovit in spate 40 km/h in frana >10 asta e sunt vinovat, la intrebarea de ce ai franat tot ce-am inteles din raspunsul ei a fost un "muuuuu" (nici ea nu stia). De acord puneti preturi egale si mariti mallusurile. Nu e corect ca sa mergi pe premisa toti soferii tineri fac liniute, drifturi, etc si sa plateasca toti, cum nici nu e corect sa zici ca toti batranii ar trebui restrictionati,.. Dar poate ati vazut si dvs la TV anii trecuti cazul cu mosulica care a facut infarct,.. sau care hb nu au sa tina volanul in mana, pot parca doar unde intra tirul (blocand traficul) si alte chestii. De ce nu se merge pe premisa preturi egale, lovesti odata +50%, de doua ori 100% (de ex). Cand ma duc sa imi repar masina (au intrat suficienti in mine) cu o singura exceptie a fost petecita. Eu de ce sa le platesc corect? Recunosc nu fac asigurari la ce cele mai scumpe RCA-uri dar nici nu imi bat joc cu Ast*a, Eur*i*s, Carp*ti*a. Si da ca sa fiu putin mai caustic D-na ynocentta o sa ma iau putin de femeile sofer (nu atac pe nimeni personal), dar stim toti ca multe iau scoala doar pt ca politistii considera ca sunt emotive. Hai ma ca ii dau si la asta ca si asa mere cu 30 kmh,.. dar de masinile frecate/lovite nu se tine cont. Majoritatea hb nu au sa parcheze, tin volanu' de parca e sudat in bratele lor, stau pe banda 2 cu 40-50 km/h si au oglinzile retrovizoare doar pentru aranjamentul fardurilor. Stiu ca pare misogina afirmatia, repet nu va atac personal nu e asta ideea mea,.. doar ca daca mergem pe premisa tinerii sa plateasca ca fac accidente ca nu stiu conduce sau pt. ca conduc agresiv, hai sa mergem si pe premisa femeile hb nu au sa conduca (in general, si ma puteti contrazice oricat, pana si femeile recunos ca conduc mai pasta per total ca barbatii) si sa le dublam RCA-ul pt acest motiv? Vi se mai pare normal din postura de femeie? Iar cu treaba cu impozitul da, beneficiez pentru ca legislatia imi da dreptulsi sa fim seriosi,... la cat platesc taxe aiurea (rovinieta, impozite, cas-uri, tva (care e dubla taxare daca e sa luam adliteram legea), etc,... hai sa fim seriosi, in tara "nimanui" in care si ministrul mediului isi inmatriculeaza masina in Bulgaria pt a evita o lege data de ea,... hai sa o lasam balta si sa nu mai facem pe lupii moralisti.

Bun m-am lamurit d-na ynocentta multumesc de raspunsuri, sper ca v-ati prins ca treaba cu femeile nu a fost un atac personal ci o generalizare, da de acord ca majoritatea tinerilor sunt agresivi la volan, mai agresiv ca batranii dar mai sunt si exceptii care sufera aiurea injust (moral). Nu e corect ca un tanar care nu are incidente (accidente majore) sa plateasca, cum nici nu e corect ca o femei care daca ar conduce mai bine decat majoritatea barbatiilor (daca exista nu am intalnit) sa plateasca.

Am un plan de rezerva, o inmatriculez pe tata asta e, isi va face flotant si ne distram mai departe. Daca bunica va face act de donatie masina pe tata benficiez de vreo scutire (la RAR, etc)? Oricum RCA-ul va fi mic impozitul asta e,...
CountPorcula1987, utilizator
CountPorcula1987 a scris:

Da conduc mult mai repede decat viteza legala, dar asta doar pentru ca reflexele imi permit treaba respectiva.

Dar poate ati vazut si dvs la TV anii trecuti cazul cu mosulica care a facut infarct,.. sau care hb nu au sa tina volanul in mana, pot parca doar unde intra tirul (blocand traficul) si alte chestii.

Si da ca sa fiu putin mai caustic D-na ynocentta o sa ma iau putin de femeile sofer [/u

hai sa mergem si pe premisa femeile hb nu au sa conduca (in general, si ma puteti contrazice oricat, pana si femeile recunos ca conduc mai pasta per total ca barbatii)

hai sa fim seriosi, in tara "nimanui" in care si ministrul mediului isi inmatriculeaza masina in Bulgaria pt a evita o lege data de ea,... hai sa o lasam balta si sa nu mai facem pe lupii moralisti.

Daca bunica va face act de donatie masina pe tata benficiez de vreo scutire (la RAR, etc)?

Argumentatie alambicata,amestecati natura problemelor-situatie caracteristica tinerilor
1-Singur recunoasteti
conduc mult mai repede decat viteza legala, dar asta doar pentru ca reflexele imi permit
,mai pe intelesul tuturor incalcati normele referitoare la regimul vitezei de deplasare care,in conformitate cu dispozitiile in vigoare se incadreaza drept contraventie-conditionat de eventualele eenimente care au fost generate de exccesul de viteza
2-Cu deosebita responsabilitate ,inteleg sa va comunic ca boala,afectiunile ,cum sunt infarctul miocardic,accidentul cerebral ,nu se instaleaza numai la mosi...
3-Sunt cazuri si cazuri-nu generalizati
Nu de mult am avut ocazia in parcarea unui hypermarket sa ma amuz copios alaturi de multi alti clienti de situatia in care un sofer cam la 35-40 de ani se chinuia sa parcheze un Matiz
A realizat un numar exagerat de tentative sa parcheze cu fata,avand spatii libere dreapta -stanga
La un moment dat a aparut o persoana pe care dv sigur ati incadra-o la categoria "babaciune sau hoasca " care intentiona sa parcheze invecinat cu domnul care se chinuia de zeci de minute sa realizeze o parcare
Doamna in cauza,a coborat,l-a rugat pe sofer sa ii permita sa ii parcheze dansa masina,ca in final sa poata parca si dansa
Doamna a intrebat proprietarul cum doreste sa ii parcheze masina,ca sa nu intampine probleme ulterior si cand va dori sa plece din parcare
Cu o maiestrie demna de invidiat doamna a parcat cu spatele,in rasul general al tuturor clientilor care se amuzau copios de cum a obtinut domnul permisul si ce experienta de condus are acesta daca nu este in stare sa parcheze nefiind in trafic
Recunosc si eu constat in trafic soferi care incalca flagrant regulile elementare...nu au precizat sexul....
Multi soferi concomitent cu sofatul ,acorda atentie fie la telefon fie la tableta,sau in cazul taximetristilor mai fac monetarul sau urmaresc un film pe dvd
Si eu am fost lovita la semafor de o doamna,parcata in fata mea,care fiind in stationare la semafor nu a constatat ca masina o ia vertiginos inapoi ,am claxonat-o ,nu a reactionat nici macar cand masina dansei s-a opintit bine in grila masinii mele
Fiind seara ,am convenit sa ne intelegem amiabil,sa ne intalnim a doua zi la asigurator
A doua zi a trimis la asigurator un angajat al dansei care saracul era total pe dinafara,nu cunoastea nici macar zona unde a avut loc evenimentul cu paguba materiala
4-Serviciile si tarifele RAR nu sunt conditionate de sex sau varsta
ynocentta, utilizator
O solutie corecta pentru RCA-urile tinerilor ar fi urmatoarea:
In primul an de asigurare sa plateasca o prima MARE (cea de acum), presupunand ca nu se cunoaste istoricul soferului. Dar aceasta prima sa fie un fel de provizion pentru asigurator, care sa fie luat in situatia producerii unei daune. In caz contrar, asiguratorul sa preleveze din suma depusa doar prima de asigurare normala (si unitara pentru toti soferii care nu au produs daune). In anul urmator, sa se reduca acest provizion, coroborat cu acordarea unui bonus la prima de asigurare.
Evident ca asiguratorilor le convine mai mult sa incaseze prime foarte mari de la tineri, sa se umfle pusculita. As fi curios ce ar fi daca asiguratorii ar fi obligati prin lege sa prezinte anual o situatie a primelor incasate si a daunelor platite pe categorii de varsta. Situatie care sa poata auditata/verificata pentru a impiedica abuzurile / manariile. Aceasta prezentare a situatiilor ar impiedica orice interpretari din partea unora sau altora referitoare la valoarea primelor solicitate.