Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mostenitorul Co-debitorului unui credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mostenitorul Co-debitorului unui credit ipotecar

Buna seara,

Va rog mult de tot sa ma lamuriti intr-o privinta.

In cazul unui credit ipotecar cu un Imprumutat si un Co-debitor (acesta si garant ipotecar) - daca decedeaza Co-debitorul, mostenitorii acestuia vor avea responsabilitatea creditului (mai precis a platii ratelor) sau vor avea doar obligatia de a deveni garanti ipotecari?

Se exclude ipoteza in care se renunta la mostenire.

V-as multumi enorm pentru in raspuns in reala cunostina de cauza!

Buna seara,
Acceptarea mostenirii presupune acceptarea si a activului si a pasivului.In aceste conditii mostenitorii vor prelua si TOATE indatoririle defunctului.
Este vorba de codebitor si nu de titularul creditului
Din cate m-am informat, Codebitorul nu contribuie la plata lunara a ratelor, insa este obligat sa preia obligatiile de plata ale debitorului principal in cazul in care aceasta inceteaza sa mai plateasca creditul. Acest lucru m-ar interesa in mod expres - daca mai revin obligatii mostenitorului in cazul in care titularul isi plateste singur creditul.

IuliaPopescu, utilizator
Daca acel credit e platit, creditorul nu are motive sa se indrepte impotriva codebitorului, respectiv impotriva mostenitorilor acestuia.
Daca nu va plati, se vinde casa.