Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Declaratie de avere
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Declaratie de avere

Directorul unei sucursale are obligatia de a depune declaratia de avere si de interese?
Daca este functionar public , da!:D
Sunt obligati sa depuna declaratii de avere conform legii:
--presedintele, consilierii prezidentiali si consilierii de stat; deputatii si senatorii; membrii Guvernului;
membrii Consiliului Superior al Magistraturii; judecatorii si procurorii; membrii Curtii de Conturi;
Avocatul Poporului si adjunctii sai; presedintele si vicepresedintele Autoritatii Nationale de
Supraveghere a Preluarii Datelor cu Caracter Personal; membrii Consiliului Concurentei; membrii
Colegiului Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii; membrii Comisiei Nationale a
Valorilor Mobiliare; membrii Consiliului Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor; membrii Consiliului
Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private; membrii Consiliului National pentru
Combaterea Discriminarii; membrii Consiliului National al Audiovizualului; membrii Consiliului
National de Integritate, precum si presedintele si vicepresedintele Agentiei Nationale de Integritate.
Mai sint obligati sa depuna declaratii de avere directorul Serviciului Roman de Informatii,
prim-adjunctul si adjunctii sai, directorul Serviciului de Informatii Externe si adjunctii sai, personalul
diplomatic si consular, directorul Serviciului de Protectie si Paza, prim-adjunctul si adjunctul sau,
directorul Serviciului de Telecomunicatii Speciale, prim-adjunctul si adjunctii sai; alesii locali;
persoanele cu functii de conducere si de control, precum si functionarii publici, inclusiv cei cu statut
special, care isi desfasoara activitatea in cadrul autoritatilor publice centrale ori locale sau, dupa
caz, in cadrul tuturor institutiilor publice, persoanele cu functii de conducere si de control din cadrul
unitatilor sistemului de invatamint de stat si al unitatilor de stat din sistemul de sanatate publica;
personalul incadrat in cabinetul demnitarului, precum si personalul incadrat la cancelaria prefectului;
membrii consiliilor de administratie, ai consiliilor de conducere sau ai consiliilor de supraveghere,
precum si persoanele care detin functii de conducere in cadrul regiilor autonome de interes national
sau local, companiilor si societatilor nationale sau, dupa caz, al societatilor comerciale la care statul
sau o autoritate a administratiei publice locale este actionar majoritar sau semnificativ; guvernatorul,
prim-viceguvernatorul, viceguvernatorii, membrii consiliului de administratie, angajatii cu functii de
conducere ai Bancii Nationale a Romaniei, precum si personalul din conducerea bancilor la care
statul este actionar majoritar sau semnificativ; personalul institutiilor publice implicate in realizarea
procesului de privatizare:)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Daca,conform statutului, indeplineste calitatea de 'Functionar Public'-este obligat sa completeze declaratia de avere.