avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absente nemotivate

Va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste absentele nemotivate.
Este obligatorie suspendarea contractului de munca in revisal?am intalnit diverse pareri si nu mai inteleg care e varianta corecta.
Eu cand sunt in situatia abs nemotivate fac urmatoarele documente:
1. referat cf caruia absenteaza nemotivate din data x
2. convocare - 2 la numar
3. proces verbal(dupa trimiterea convocarilor)
4.decizia de incetare conform art. 61 lit. a(in cazul in care nu se prezinta cf convocarii)

Sunt ok documentele sau lipseste ceva?

Pana la urma cu ce art. suspend ctr: 51 alin. 2 sau 52 alin. 1?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:56, 16 Martie 2016
Ok. Iar pentru suspendarea cu 51 cu 2 este obligatorie decizia de suspendare?
Da, intrucat in baza deciziei se va opera in REVISAL.
Ok. Multumesc frumos. In concluzie, cele enumerate mai sus sunt toate documentele care trebuie intocmite in cazul unui angajat cu absente nemotivate.Corect?
Da, acelea sunt documentele in cazul unei cercetari disciplinare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere cim MariaRamona MariaRamona Daca o persoana absenteaza mai mult de 3 zile consecutive, pot sa dispun desfacerea contractului de munca fara realizarea unei cercetari disciplinare? (vezi toată discuția)
Absente comancorinaadelina comancorinaadelina Buna seara , Am un salariat cu CIM pe perioada de 3 luni; (contractul inceteaza de drept in februarie 2016) de 2 zile absenteaza nemotivat, noi nereusind sa ... (vezi toată discuția)
Abs nemotivate alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Va contactez in legatura cu o procedura in cazul unui salariat care a absentat nemotivate de la munca. Va rog frumos sa-mi comunicati daca am ... (vezi toată discuția)