Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absente nemotivate

Va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste absentele nemotivate.
Este obligatorie suspendarea contractului de munca in revisal?am intalnit diverse pareri si nu mai inteleg care e varianta corecta.
Eu cand sunt in situatia abs nemotivate fac urmatoarele documente:
1. referat cf caruia absenteaza nemotivate din data x
2. convocare - 2 la numar
3. proces verbal(dupa trimiterea convocarilor)
4.decizia de incetare conform art. 61 lit. a(in cazul in care nu se prezinta cf convocarii)

Sunt ok documentele sau lipseste ceva?

Pana la urma cu ce art. suspend ctr: 51 alin. 2 sau 52 alin. 1?
Ok. Iar pentru suspendarea cu 51 cu 2 este obligatorie decizia de suspendare?
Da, intrucat in baza deciziei se va opera in REVISAL.
Ok. Multumesc frumos. In concluzie, cele enumerate mai sus sunt toate documentele care trebuie intocmite in cazul unui angajat cu absente nemotivate.Corect?
Da, acelea sunt documentele in cazul unei cercetari disciplinare.